PSEUDODIPHASIUM VOLUBILE (G. Forst.) Holub

Syn.: Lepidotis volubilis (G. Forst.) Rothm., Lycopodium d´urvillei A. Rich., Lycopodium volubile G. Forst., Lycopodium spectabile Blume
Čeleď: Lycopodiaceae P. Beauv. ex Mirb. – plavuňovité

Lycopodium volubile

Rozšíření: Vyskytuje se v Malesii a na ostrovech v jihozápadním Pacifiku, v pásu táhnoucím se od kontinentální Malajsie, Indonésie a Filipín přes Novou Guineu a Šalomounovy ostrovy až po Novou Kaledonii, ostrovy Vanuatu, Nový Zéland a ostrov Tahiti ve Francouzské Polynésii; dříve snad tento druh rostl i na severu Austrálie, kde zřejmě vyhynul. Byl údajně zavlečen do Ekvádoru.

Ekologie: Roste v lesích a lesních lemech, na lesních mýtinách, v křovinaté vegetaci, v pásmu od pobřeží až do hor.

Pseudodiphasium volubile

Popis: Plavuň s lodyhou bohatě dichotomicky větvenou, až 8 m dlouhou, popínavou nebo převislou, kořenující, lysou. Listy na sterilních lodyhách jsou trimorfní, dvě řady větších listů vyrůstají po stranách lodyhy, dvě řady menších šupinovitých listů na dorzální straně a jedna řada na ventrální straně; postranní listy jsou srpovitě zahnuté, celokrajné, zašpičatělé, 2,5–5 mm dlouhé a až 1,5 mm široké; dorzální listy jsou čárkovité, celokrajné, zašpičatělé, 1,5–4 mm dlouhé a jen 0,4 mm široké, ventrální listy jsou jen 1–1,9 mm dlouhé. Listy na fertilních větvích jsou jen krátké, čárkovité, k lodyze přitisklé, na koncích těchto větví vyrůstají jednotlivě nebo v párech svěšené výtrusnicové klasy, které jsou až 8 cm dlouhé, žluté, později nahnědlé.

Ohrožení a ochrana: V Malajsii je tato plavuň řazena k druhům kriticky ohroženým (CR).

Poznámka: Rod Pseudodiphasium je monotypický, částí botanických databází je dosud řazen k rodu Lycopodium (stejně jako například všechny druhy rodu Diphasiastrum).

Pseudodiphasium volubile
Pseudodiphasium volubile
Pseudodiphasium volubile
Pseudodiphasium volubile

Fotografovala Věra Svobodová, dne 30. 11. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Abel Tasman National Park).