Syn.: Lepidotis volubilis (G. Forst.) Rothm., Lycopodium d´urvillei A. Rich., Lycopodium volubile G. Forst., Lycopodium spectabile Blume
Čeleď: Lycopodiaceae P. Beauv. ex Mirb. – plavuňovité
Rozšíření: Vyskytuje se v Malesii a na ostrovech v jihozápadním Pacifiku, v pásu táhnoucím se od kontinentální Malajsie, Indonésie a Filipín přes Novou Guineu a Šalomounovy ostrovy až po Novou Kaledonii, ostrovy Vanuatu, Nový Zéland a ostrov Tahiti ve Francouzské Polynésii; dříve snad tento druh rostl i na severu Austrálie, kde zřejmě vyhynul. Byl údajně zavlečen do Ekvádoru.
Ekologie: Roste v lesích a lesních lemech, na lesních mýtinách, v křovinaté vegetaci, v pásmu od pobřeží až do hor.
Popis: Plavuň s lodyhou bohatě dichotomicky větvenou, až 8 m dlouhou, popínavou nebo převislou, kořenující, lysou. Listy na sterilních lodyhách jsou trimorfní, dvě řady větších listů vyrůstají po stranách lodyhy, dvě řady menších šupinovitých listů na dorzální straně a jedna řada na ventrální straně; postranní listy jsou srpovitě zahnuté, celokrajné, zašpičatělé, 2,5–5 mm dlouhé a až 1,5 mm široké; dorzální listy jsou čárkovité, celokrajné, zašpičatělé, 1,5–4 mm dlouhé a jen 0,4 mm široké, ventrální listy jsou jen 1–1,9 mm dlouhé. Listy na fertilních větvích jsou jen krátké, čárkovité, k lodyze přitisklé, na koncích těchto větví vyrůstají jednotlivě nebo v párech svěšené výtrusnicové klasy, které jsou až 8 cm dlouhé, žluté, později nahnědlé.
Ohrožení a ochrana: V Malajsii je tato plavuň řazena k druhům kriticky ohroženým (CR).
Poznámka: Rod Pseudodiphasium je monotypický, částí botanických databází je dosud řazen k rodu Lycopodium (stejně jako například všechny druhy rodu Diphasiastrum).
Fotografovala Věra Svobodová, dne 30. 11. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Abel Tasman National Park).