Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Endemický druh ostrova Mauricius.
Ekologie: Dříve se vyskytoval i na hlavním mauricijském ostrově, v současnosti přežívá už pouze na 15 hektarech původního biotopu na západě ostrůvku Ilot Gabriel, který se nachází u severních břehů Mauricia.
Popis: Keř, až 100(–150) cm vysoký, bohatě větvený. Listy jsou nahloučené na konci větví, střídavé, krátce řapíkaté, eliptické až obvejčité, až 10 cm dlouhé, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Úbory vyrůstají v koncových latách, jsou bělavé, samičí květy jsou jazykovité, samčí trubkovité. Plodem je nažka.
Využití: Byl používán v místní tradiční medicíně, zřejmě i tento faktor ovlivnil jeho vymizení na mnoha lokalitách.
Ohrožení a ochrana: Vzácný, na řadě původních lokalit již vyhynulý druh, snadněji se s ním lze setkat jen v mauricijských botanických zahradách a parcích.
Poznámka: Rod Psiadia zahrnuje asi 60 druhů, které se vyskytují v tropických oblastech Starého světa, značné zastoupení mají především v Madagaskarské oblasti, kde roste zhruba polovina (asi 26) druhů tohoto rodu. Většinou se jedná o madagaskarské či maskarénské endemity.
Fotografovaly Jindřiška a Lucie Vančurovy, dne 13. 10. 2012 (Mauricius, Chamarelské vodopády – fotografovaný keř pochází z kultury).