Syn.: Amelia media (Sw.) Alefeld
Česká jména: hruštička (Huber 1596), hruštička prostřední (Presl 1846, Kubát 2002)
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité

Pyrola media

Rozšíření: Druh se vyskytuje v Evropě od Britských ostrovů po Ural, na severu dosahuje ve Skandinávii 71° severní šířky, v jižní Evropě roste pouze v horách severní Itálie a v jihovýchodní části Balkánského poloostrova. Dále roste izolovaně na Krymu a Kavkaze. V Asii se vyskytuje v jižní části západní Sibiře a na východ až po horní Jenisej. U nás se vyskytuje mezerovitě a nerovnoměrně. Těžiště výskytu je v suprakolinním až supramontánním stupni.

Ekologie: Roste při okrajích lesů, v polostinných lesích a v horských polohách i na smilkových loukách. Kvete od června do srpna.

Popis: Jedná se o vytrvalou bylinu s přímou, hranatou, 15–25 cm vysokou lodyhou s listy v přízemní růžici. Tmavozelené listy mají okrouhle vejčitý tvar a jsou po okrajích čepele vroubkované. Květenství nese 5–10 bílých nebo narůžovělých květů. Kališní cípy jsou vejčitě kopinaté, 2,5 až 3 mm dlouhé, na bázi se nepřekrývající. Čnělka je 4–6 mm dlouhá, přímá až slabě zakřivená a z květu jen málo vyniklá. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Hruštička prostřední je zařazena mezi silně ohrožené druhy naší květeny (C2t), zákonem je chráněna jako druh kriticky ohrožený (§1).

Pyrola mediaPyrola media

Fotografováno dne 15. 6. 2007 (Česko, Čechy, PR V Bahnách, okres Rakovník).