Čeleď: Resedaceae Martinov – rýtovité
Rozšíření: Původní areál druhu se rozkládá od Středozemí až po Turkmenistán, rozšířil se však i do velké části západní a střední Evropy, na ostrov Fuerteventura, také do jižní Skandinávie. Byl zavlečen do Severní Ameriky, jižní Afriky, východní Asie, jižní Austrálie a na Nový Zéland. U nás je považován za archeofyt, tedy za druh k nám zavlečený v předhistorické době nebo ve středověku.
Ekologie: Roste hojně na výslunných stráních, stanovištích ovlivněných člověkem, na železničních náspech, kolem cest, úhorech i rumištích, v pásmu od nížin do pahorkatin, vzácně až do hor. Kvete od června do října.
Popis: Vytrvalá, občas i jedno- až dvouletá bylina, 20–60 cm vysoká, lodyha poléhavá, vystoupavá až přímá, větvená, žebernatá, listy v obrysu vejčité až trojúhelníkovité, 3dílné nebo 1–3krát peřenodílné až peřenosečné, úkrojky čárkovitě až podlouhle kopinaté, květenstvím je řídký hrozen, květy 6četné, žluté. Plodem je válcovitá tobolka. Druh je značně variabilní, rozdíly se projevují ve tvaru, šířce a členění úkrojků.
Fotografováno dne 2. 7. 2006 (Česko, Morava, Újezd u Brna).