Syn.: Rhaphidophora apiculata K. Krause, Rhaphidophora engleri Kaneh., Rhaphidophora forbesii Rendle, Rhaphidophora kanehirae Hatus., Rhaphidophora oblongifolia Schott, Rhaphidophora palauensis Engl. et K. Krause, nom. illeg., Rhaphidophora palauensis Koidz.
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Rhaphidophora spathacea
Rozšíření: Druh pochází z Nové Guineje a z Mikronésie, kde je znám ze souostroví Palau a z ostrova Yap.
Ekologie: Stanovištěm jsou nížinné tropické deštné lesy, vystupuje do nadmořské výšky 1500 m.
Rhaphidophora spathacea
Popis: V mládí terestrická bylina, v dospělosti bylinná liána s příčepivými lodyhami až 15 m dlouhými; internodia jsou 1–6 cm dlouhá. Listy jsou víceméně dvouřadé, řapíkaté; řapík je žlábkovitý, 8–53 cm dlouhý; čepel je vejčitá až kopinatá, poněkud šikmá, celistvá, 11–35 cm dlouhá a 2,5–18 cm široká, na bázi zaokrouhlená až klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá až zašpičatělá. Květenství jsou palice, často se tvoří po 2–3 i více pohromadě; toulec je člunkovitý, 5–13,5 cm dlouhý, žlutý nebo žlutozelený; palice je válcovitá, 3–16,5 cm dlouhá, bílá; květy jsou drobné, oboupohlavné, tvoří šestiúhelníčky; okvětí chybí; semeník je svrchní, 3pouzdrý. Plodenství je 6–9 cm dlouhé.
Poznámka: Do rodu Rhaphidophora se řadí kolem 100 druhů, rostou v tropech Starého světa. Jsou mezi nimi terestrické rostliny, liány a dokonce i rheofilní rostliny, rostoucí v prudce proudící vodě.
Rhaphidophora spathaceaRhaphidophora spathacea
Rhaphidophora spathacea
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22., 23., 29. 1. a 1. 2. 2018 (Palau, Babeldaob, Lake Ngardok, Taki falls, Airai a Ngchesar).