Biologická klasifikace: Animalia, Amphibia, Anura, Bufonidae
Syn.: Bombinator maculatus Merrem, 1820; Bufo agua Latreille, 1801; Bufo albicans Spix, 1824; Bufo angustipes Taylor et Smith, 1945; Bufo brasiliensis Laurenti, 1768; Bufo horribilis Wiegmann, 1833; Bufo horridus Daudin, 1802; Bufo humeralis Daudin, 1803; Bufo lazarus Spix, 1824; Bufo marinus (Linnaeus, 1758); Bufo pithecodactylus Werner, 1899; Chaunus marinus (Linnaeus, 1758); Rana marina Linnaeus, 1758
Česká jména: ropucha obrovská, aga, ropucha aga, ropucha velká
Anglická jména: Cane toad, Giant toad, Marine toad, South american cane toad
Rozšíření: Tropický druh, jehož areál se rozkládá od údolí Rio Grande v Texasu směrem na jih přes Střední Ameriku po centrální Amazonii a jihovýchodní Peru. Zavlečena byla na karibské ostrovy, jižní Floridu, Havajské ostrovy a na východní pobřeží Austrálie.
Způsob života: Upřednostňuje zalesněné oblasti v blízkosti stojatých vod, vlhké savany, ale nachází se i na degradovaných stanovištích poblíž lidských sídel, v pásmu od hladiny moře až do nadmořské výšky okolo 3000 m.
Aktivní je v noci, živí se brouky, mravenci, vážkami, kobylkami, korýši, plži, malými obratlovci, mršinami i částmi rostlin.
Žije obvykle samotářsky, kromě doby páření. Je schopna se rozmnožovat téměř celoročně. Během páření se samci shromažďují ve stojaté nebo pomalu tekoucí vodě. Jeden samec může oplodnit vejce jedné nebo více samic. Samice klade až 30 tisíc vajec v dlouhých rosolovitých šňůrách, ze kterých se líhnou za 2–7 dnů černí pulci. Z malých pulců se po 45–55 dnech vyvinou žáby.
Pohlavně dospívá ve 2 letech života a dožívá se věku 10–15 let.
Při napadení vylučuje z parotidních žláz bílý lepkavý sekret obsahující silný jed bufotoxin. Útočník začne slinit, dostane křeče, ochrne a často zemře.
Popis: Tato velká pozemní žába s bachratým tělem dosahuje délky 15–24 cm. Hřbetní šedohnědá nebo olivově hnědá kůže je tuhá a bradavičnatá s tmavými skvrnami. Ventrální kůže je krémově smetanová. Na oblém čenichu mezi nosními dírkami je kostnatý štít. Eliptické zorničky jsou horizontální. Po stranách široké hlavy za očima jsou velké příušní jedové žlázy. Nohy jsou poměrně krátké.
Poznámka: Od roku 1920 byla vysazována na plantážích cukrové třtiny, v boji proti hmyzímu škůdci Dermolepida albohirtum. Díky velké žravosti se na mnoha místech stala nebezpečným konkurentem a predátorem původních druhů žab (např. druhu Hypsiboas crepitans).
Fotografováno dne 17. 2. 2015 (Guatemala, El Remate).