Syn.: Rhoicissus schlechteri Gilg et M. Brandt
Čeleď: Vitaceae Juss. – révovité
Rozšíření: Roste ve východní Africe od Jihoafrické republiky až po Etiopii, na západě ještě v Ghaně, také na Komorských ostrovech. Zasahuje až na jihozápad Arabského poloostrova do Jemenu a Saúdské Arábie. Do rodu náleží asi 12 druhů v tropické Africe, s mírným přesahem do Asie.
Ekologie: Liána šplhající po dřevinách na pobřežích vodních toků, na Arabském poloostrově roste v nadmořských výškách 600–1600 m. Jen výjimečně se vzdaluje od vody.
Popis: Dřevnatá liána s ovíjivými chlupatými kmínky až 10 m dlouhými. Listy jsou střídavé, řapíkaté (řapík je 1–4 cm dlouhý), trojčetné, lístky jsou jednoduché, kopinaté, 2–14 cm dlouhé a 1–8,5 cm široké, tmavozelené, oboustranně lysé, celokrajné, na vrcholu špičaté, tupé nebo uťaté, postranní lístky jsou nápadně asymetrické, srpovitě zahnuté; vstřícně proti listům vyrůstají úponky nebo květenství. Květenství jsou postranní stažené krátké vrcholičnaté laty, v mládí tmavočerveně plstnaté. Kališní lístky jsou celokrajné, asi 1 mm dlouhé, žlutavě nebo hnědě chlupaté; korunních lístků je 5–6, jsou 1,5–2,5 mm dlouhé, žluté nebo načervenalé. Bobule jsou kulovité, 6–15 mm v průměru, za zralosti černé, lysé, s 1–2 semeny.
Fotografováno dne 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura: wádí Ridžáf).