RHOPALEPHORA SCABERRIMA (Blume) Faden

Syn.: Aneilema protensum (Wight) Wall. ex Thwaites, Aneilema scaberrimum (Blume) Kunth, Commelina protensa Steud., nom. inval., Commelina scaberrima Blume, Dictyospermum protensum Wight, Dictyospermum scaberrimum (Blume) C. V. Morton ex Panigrahi, Dictyospermum scaberrimum (Blume) J. K. Morton, Floscopa bambusifolia H. Lév., Lamprodithyros protensus (Wight) Hassk., Phaeneilema scaberrimum (Blume) Raizada, Piletocarpus protensus (Wight) Hassk., Pollia bambusifolia (H. Lév.) H. Lév., Tradescantia scaberrima (Blume) Hassk.
Čeleď: Commelinaceae Mirb. – křížatkovité

Rhopalephora scaberrima

Rozšíření: Druh jižní a jihovýchodní Asie, jehož areál se táhne od Indie a Sri Lanky přes Indočínu, jižní Čínu a Tchaj-wan až po Malajsii a Indonésii.

Ekologie: Roste na přistíněných stanovištích v tropických lesích a křovinách, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2400 m.

Rhopalephora scaberrima

Popis: Vytrvalá bylina s dlouhým oddenkem a lodyhou vystoupavou až přímou, 50–100 cm dlouhou, větvenou, dole lysou, nahoře chlupatou. Listy jsou přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, pochvy jsou válcovité, 2–4 cm dlouhé, chlupaté, na okraji brvité, listové čepele jsou kopinaté, 9–18 cm dlouhé a 1,6–4,5 cm široké, na bázi klínovité, na vrcholu zašpičatělé, po obou stranách chlupaté. Květenství je terminální, latnaté, složené z prodloužených vijanů; listeny jsou 4–6 mm dlouhé a 2–4 mm široké; květní stopky jsou 1,5–2,5 cm dlouhé; květy jsou oboupohlavné; kališní lístky jsou 3, volné, eliptické, až 3 mm dlouhé, zelené, lysé, vytrvávající; korunní lístky jsou také 3, bílé, někdy i modré, nehetnaté, postranní dva korunní lístky jsou široce vejčité až skoro okrouhlé, až 7 mm dlouhé, na vrcholu tupé, na bázi srdčité, prostřední korunní lístek je menší, asi 5 mm dlouhý; fertilní tyčinky jsou 3, nestejné, nitky jsou až 6 mm dlouhé, staminodia jsou 2–3, čnělka je zhruba 10 mm dlouhá. Plodem je kulovitá tobolka dosahující průměru okolo 4 mm, hustě chlupatá.

Poznámka: K rodu Rhopalephora jsou v současnosti započítávány čtyři druhy, jeden z nich je endemitem Madagaskaru, ostatní se vyskytují v jižní a jihovýchodní Asii, jeden z nich zasahuje až do západního Tichomoří.

Rhopalephora scaberrima
Rhopalephora scaberrima
Rhopalephora scaberrima
Rhopalephora scaberrima

Fotografoval Mário Duchoň, dne 4. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, okolí Gunung Sibayak).