Syn.: Clerodendrum hirsutum (Hochst.) H. Pearson, nom. illeg., Clerodendrum pearsonii Moldenke, Clerodendrum triphyllum f. hirsutum (Hochst.) R. Fern., Cyclonema hirsutum Hochst.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky (od východní části provincie Eastern Cape a pobřežních oblastí KwaZulu-Natal až po Limpopo), zasahuje rovněž do Lesotha, Svazijska, jižního Mosambiku a Zimbabwe.
Ekologie: Roste v travnaté a křovinaté savaně, na kamenitých a skalnatých stanovištích, též při okraji horských lesů, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete od července až do března.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s lodyhou přímou, 30–50(–75) cm dlouhou, obvykle jednoduchou, v průřezu hranatou, olistěnou. Listy jsou skoro přisedlé, obvykle vyrůstají v přeslenu po 3, vzácněji po 4 nebo jsou vstřícné, čepele jsou podlouhle eliptické až úzce vejčité, asi 5 cm dlouhé a až 1,3 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo zaokrouhlené, lysé nebo i chlupaté. Květy vyrůstají po 1–3 z úžlabí listů, jsou stopkaté; kalich je zvonkovitý, asi 6 mm dlouhý, 5cípý, cípy jsou kopinaté až vejčité, špičaté nebo tupé, koruna je až 15 mm dlouhá, bleděmodrá až nafialovělá, korunní trubka je 4–5 mm dlouhá, korunní cípy jsou eliptické až obvejčité, dolní cíp je dekorován bílou kresbou; tyčinky jsou 4, společně s čnělkou z koruny výrazně vyniklé, obloukovitě zahnuté. Plody jsou peckovice, až 8 mm dlouhé, černé.
Využití: Kořen a listy rostliny používá africká tradiční medicína.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).