Česká jména: dvojačka (Presl 1846)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité
Rozšíření: Druh centrální části USA, jeho areál se táhne od jihu Velkých jezer až po Mexický záliv, na západě zasahuje do středního Texasu, na východě až do Virginie. Druh je poměrně variabilní, v jeho rámci bývá rozlišováno několik infraspecifických taxonů.
Ekologie: Roste v prérii, na loukách a pastvinách, v suchých lesních lemech, snáší narušovaná stanoviště. Kvete od července do září.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou 20–70 cm dlouhou, větvenou, dlouze chlupatou. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo jen velmi krátce řapíkaté, podlouhlé až vejčité, 3–8 cm dlouhé, odstále chlupaté. Květy vyrůstají jednotlivě nebo ve svazečcích v úžlabí horních listů, jsou až 3 cm široké, 5četné, levandulově modré; listeny jsou kopinaté; kalich je na bázi srostlý, kališních cípy jsou čárkovité, přímé, až 20 mm dlouhé a jen 1 mm široké; korunní trubka je 30–70 mm dlouhá, korunní cípy jsou asi 10 mm dlouhé, zaokrouhlené; tyčinky jsou 4, staminodium jediné, čnělka je až 60 mm dlouhá. Plodem je tobolka.
Poznámka: Jean Ruel (1474–1537), kterému tato rostlina vzdává svým rodovým jménem poctu, byl francouzský lékař. Rod je velmi početný, lze zhruba odhadovat, že obsahuje kolem 270 druhů, které se vyskytují převážně v tropických a subtropických oblastech světa. Právě tento druh patří k těm, které zasahují nejseverněji.
Fotografováno dne 22. 7. 2018 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).