Rupicapra rupicapra (Linnaeus, 1758); kamzík horský

Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Artiodactyla, Bovidae
Syn.: Antilope rupicapra (Linnaeus, 1758); Capra rupicapra Linnaeus, 1758; Rupicapra tragus Gray, 1843
Česká jména: kamzík horský
Anglická jména: Chamois, Northern chamois

Rupicapra rupicapra, kamzík horský
Rupicapra rupicapra, kamzík horský

Rozšíření: Vyskytuje se ve vysokohořích jižní a střední Evropy, od Západních Alp a Vogéz přes Karpaty až po hory Balkánského poloostrova, objevuje se i v horách východního Turecka a na Kavkaze. V areálu je rozlišováno několik poddruhů, nominátní poddruh je alpský, v Západních Alpách žije i poddruh R. r. subsp. cartusiana, z území vysokých Západních Karpat na Slovensku a v Polsku je uváděn místní endemický poddruh Rupicapra rupicapra subsp. tatrica, který je zachycen na našich snímcích, z Balkánského poloostrova je uváděn poddruh R. r. subsp. balcanica, z východního Turecka subsp. asiatica, z Kavkazu subsp. caucasica. Populace z Pyrenejského poloostrova (z Kantaberského pohoří a Pyrenejí) bývají v současnosti oddělovány do samostatného druhu Rupicapra pyrenaica.
Do některých pohoří střední Evropy byl na počátku 20. století kamzík horský vysazen, týká se to Hrubého Jeseníku, skal Lužických hor (české populace jsou původem alpské) i slovenských Nízkých Tater (zde je jejich původ samozřejmě karpatský).

Způsob života: Obývá skalnaté oblasti v horách, využívá řadu stanovišť, včetně otevřených skalnatých oblastí, vysokohorských luk, smíšených i jehličnatých lesů, v nadmořských výškách zhruba od 500 až do 3100 m.
Živí se trávou, bylinami, listy stromů, pupeny, výhonky i mechy a lišejníky.
Samice a mláďata vytvářejí stáda o velikosti 5–30 zvířat, dospělí samci bývají samotáři. Samice je březí po dobu 170 dnů a obvykle rodí jediného potomka. Samice jsou sexuálně dospělé ve věku 2,5 roku, samci dospívají o 1–1,5 roku později. Žijí 14–25 let.

Popis: Sudokopytník s tělem 100–145 cm dlouhým, v kohoutku 70–80 cm vysokým, jeho hmotnost dosahuje 40–45 kg, samec je obvykle větší než samice. Srst je hnědá, s tmavým hřbetním pruhem, v létě je srst světlejší než v zimě. Jeho končetiny jsou poměrně dlouhé, ocas je krátký, jen 3–10 cm dlouhý. Růžky jsou hákovitě dozadu zahnuté, trvalé.

Ohrožení a ochrana: Podle mezinárodního Červeného seznamu IUCN (2008) je kamzík horský z hlediska ohrožení klasifikován jako druh méně dotčený (LC), je chráněn Bernskou úmluvou. Na Slovensku je kamzík horský tatranský řazen k živočichům kriticky ohroženým (CR).

Rupicapra rupicapra, kamzík horský
Rupicapra rupicapra, kamzík horský
Rupicapra rupicapra, kamzík horský
Rupicapra rupicapra, kamzík horský
Rupicapra rupicapra, kamzík horský
Rupicapra rupicapra, kamzík horský

Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 4. a 8. 8. 2019 (Slovensko, Roháče, Smutné sedlo a Volovec).