Syn.: Russelia chiapensis Lundell, Russelia colombiana Pennell, Russelia flavoviridis S. F. Blake, Russelia oxyphylla Lundell, Russelia tabascensis Lundell
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od středního Mexika přes Guatemalu, Honduras a Nikaraguu až po Panamu, zasahuje také do severozápadní Kolumbie. Je to poměrně variabilní druh, v minulosti byla v jeho rámci popsána řada vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, v lesních lemech i na lesních světlinách, objevuje se také v savaně a podél cest, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete v průběhu celého roku.
Popis: Keř s větvemi přímými, později převisajícími až svěšenými, které jsou 100–200 cm dlouhé, větvené, v průřezu hranaté, obvykle lysé, někdy i jemně chlupaté. Listy jsou vstřícné nebo vyrůstají po 3, jsou jen krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, 1,5–8(–10) cm dlouhé a 1–5 cm široké, na bázi uťaté, klínovité, zaokrouhlené nebo mělce srdčité, po okraji vroubkované nebo zubaté, s 5–9 zuby po každé straně listu, na vrcholu špičaté, na líci lysé nebo řídce chlupaté, na rubu lysé nebo na hlavní žilce chlupaté, po obou stranách pokryté drobnými nažloutlými nebo nahnědlými skvrnkami. Květenství je vrcholičnaté, úžlabní, několikakvěté; listence jsou čárkovité až kopinaté, brvité; kalich je 3–4 mm dlouhý, cípy jsou vejčité, zašpičatělé, lysé nebo chlupaté, koruna je 2pyská, 10–15 mm dlouhá, červená, horní pysk je vykrojený, dolní 3laločný, laloky jsou na vrcholu zaokrouhlené. Plodem je tobolka, která dosahuje 3–5,5 mm v průměru, s vytrvávajícím kalichem.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 4. 11. 2019 (Mexiko, stát Yucatán, Xcajum Cenote).