Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Rozšíření: Endemit Korsiky; roste ve střední části ostrova od masivu Monte Cinto po Montagne de Cagna.
Ekologie: Vyskytuje se na pastvinách a suchých kamenitých svazích na kyselém žulovém podloží. Lokality leží v nadmořské výšce 1000–2000 m.
Popis: Nízký polokulovitý, aromatický, 10–60 cm vysoký keřík; stonky jsou pichlavé, křivolaké, bohatě větvené. Listy jsou střídavé, 2krát zpeřené, v obrysu trojúhelníkovité, 1,5–8 cm dlouhé, šedozelené; lístky jsou přisedlé, obvejčité až téměř okrouhlé, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Květy tvoří hroznovité květenství; květní stopky jsou za plodu 2–4(–7)krát delší než tobolka; primární květ je 5četný, ostatní jsou 4četné; kališní lístky jsou vejčité, tupé, na bázi kratičce srostlé; korunní lístky jsou nehetnaté, 4,5–5 mm dlouhé, s široce vejčitou čepelí, světle žluté, na okraji zvlněné a drobně zoubkované; tyčinky jsou ve dvou kruzích; semeník je svrchní, 2,7–3 mm dlouhý. Plody jsou tobolky 7–8 mm dlouhé, chlopně jsou špičaté.
Poznámka: V rámci rodu Ruta je tento druh pozoruhodný specifickým vzrůstem pichlavého keříku. Velmi podobná je Ruta lamarmorae, která roste pouze v nejvyšších polohách Sardinie v masivu Gennargentu.
Fotografováno dne 8. 6. 2018 (Francie, Korsika, Lozzi, Sentier du Monte Cinto).