Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité
Rozšíření: Druh se vyskytuje ve východní Africe v Etiopii, Džibutsku, Somálsku, Keni a na severu Tanzánie, další část areálu se nachází na jihu Arabského poloostrova v Jemenu a jižním Ománu (Dhofar).
Ekologie: Vyskytuje se na stanovištích ovlivněných monzunem, nejčastěji v křovité savaně. Vystupuje až do nadmořské výšky 1900 m. Kvete v období dešťů nebo těsně po něm, dozrává v období sucha a semena jsou vystřelována z tobolek.
Popis: Keř s větvemi přímými až převislými, až 3 m vysoký. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité až eliptické, 3–12 cm dlouhé a 1–4,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, špičaté nebo zašpičatělé. Květenství je koncová lata; listeny jsou kopinaté; kalich je hluboce rozeklaný do 5 stejných, čárkovitě kopinatých, 4–6 mm dlouhých cípů; koruna je pyskatá, až 5 cm velká, živě oranžová až cihlově červená, lesklá, s tmavou skvrnou v ústí úzce zvonkovité, asi 1 cm dlouhé korunní trubky, horní pysk je přímý, dvouklaný, 1,5–2 cm dlouhý, dolní pysk je nazpět ohnutý, s 3 laloky, z nichž nejdelší prostřední je 1,8–2 cm dlouhý; andreceum tvoří 2 vyniklé tyčinky a 2 staminodia; semeník je dvoupouzdrý, čnělka je 3–4 cm dlouhá, vyčnívá z korunní trubky. Plody jsou tobolky až 4 cm dlouhé.
Využití: Rostliny mají velký okrasný potenciál, ale v místech přirozeného výskytu překvapivě patří k druhům důležitým jako krmivo pro dobytek. Jsou také intenzivně spásány.
Poznámka: Rod dostal jméno na počest irského lékaře Johna Ruttyho (1698–1775).
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20. a 21. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Ayn Jarziz a Shaat).