OROBANCHE DHOFARENSIS M. J. Y. Foley – záraza

Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité

Orobanche dhofarensis

Rozšíření: Málo známý, teprve v roce 1998 popsaný druh. S jistotou se vyskytuje jen v jižní části Ománu (Dhofar).

Ekologie: Nároky tohoto druhu nejsou dosud dostatečně objasněny. Vyskytuje se v prostředí, které je periodicky ovlivňováno letními monzunovými dešti – je to keřová savana s dominantním dávivcem Jatropha dhofarica. Lokality leží v nadmořské výšce 200–1000 m. Jasné není, na jakých hostitelích tyto zárazy rostou – autor popisu Foley spekuluje o tom, že parazituje na druzích rodu Plectranthus, ale také o Impatiens balsamina, která má v této oblasti charakter invazního neofytu. Na lokalitě, kde jsme rostliny pozorovali, se však ani jeden ze zmíněných potenciálních hostitelů nevyskytoval.

Orobanche dhofarensis

Popis: Nezelená parazitická rostlina s jednoduchou, štíhlou, bělavou, krátce žláznatě chlupatou, (10–)15–25(–40) cm vysokou lodyhou. Listy jsou šupinovité. Květenství je klasovité, spíše řídké; listeny jsou kopinaté; kalich je drobný, hluboce rozeklaný na kopinaté cípy; koruna je trubkovitá, slabě zahnutá, 1,2–1,4 cm dlouhá a 4–5 mm široká, bělavá nebo krémová, často s růžovým nebo fialovým nádechem, korunní cípy jsou nepravidelně vroubkované až třásnité; tyčinky přirůstají 2,5–3 mm nad bází korunní trubky, v dolní části jsou nežláznatě chlupaté; blizna je dvoulaločná, světlá, bílá nebo narůžovělá. Plody jsou tobolky, obsahují množství nepatrných semen.

Poznámka: Patří do nepříliš dobře prozkoumaného okruhu Orobanche minor agg. Podobné zárazy jsou známy také z jihozápadu Saúdské Arábie a ze Sokotry, ale zřejmě jde o odlišné druhy.

Orobanche dhofarensis
Orobanche dhofarensisOrobanche dhofarensis
Orobanche dhofarensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Shaat).