Syn.: Sirium myrtifolium L.
Česká jména: zandal (Veleslavín 1598), santal bílý (Presl 1846)
Čeleď: Santalaceae R. Br. – santálovité

Santalum album
Rozšíření: Původně snad pouze malesijský druh, avšak už v pradávných dobách člověkem zavlečený i do dalších oblastí jižní Asie, jeho současný areál se proto táhne od malabarské a dekkánské Indie, Sri Lanky a Barmy přes Indonésii až po australské Severní teritorium. Je rovněž pěstován i v některých vzdálenějších oblastech světa (tropická Afrika i Amerika), může zde místy i zplaňovat (Florida).
Ekologie: Roste terestricky v tropických opadavých lesích, bývá pěstován v santalových hájích, objevuje se v blízkosti lidských sídel.
Popis: Stálezelená poloparazitická dřevina dosahující výšky 4–10 m, s borkou šedou až hnědou. Listy jsou vstřícné, řapík je 1,2–1,8 cm dlouhý, listová čepel je eliptická až kopinatá, 4–6 cm dlouhá a 1–2,3 cm široká, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, celokrajná, na vrcholu špičatá, lysá, kožovitá, šedozelená. Květenství je terminální nebo úžlabní, latnaté, kratší než listy; květy jsou oboupohlavné, 4četné, dosahují průměru 5–6 mm, jsou rudě nachové; okvětní lístky jsou trojúhelníkovité, odstálé a zahnuté; nektariové lístky jsou vejčité, rudé, vytrvávající, tyčinky jsou 4, čnělka je asi 1,5 mm dlouhá, blizna je 3laločná. Plodem je kulovitá peckovice dorůstající zhruba 8 mm v průměru.
Využití: Santalové vonné dřevo je velmi ceněno po celá staletí. Slouží nejen k výrobě nábytku a dekoračních předmětů, ale je používáno i pro rituální účely – připravují se z něj vonná vykuřovadla, vonné tyčinky, zužitkovává se ve voňavkářství, používá se též při výrobě mýdel a léků, uplatňuje se i při buddhistických pohřebních ceremoniích. Kůra bývá občas žvýkána podobně jako betel, olej získaný z rostliny se přidává jako aroma do některých potravinářských produktů, například do žvýkaček, zmrzliny i pekařských výrobků. Plody jsou jedlé a jsou i s dalšími částmi rostliny používány také v tradiční asijské medicíně.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (1998) řadí santal bílý ke zranitelným druhům (VU), jeho vývoz z Indie je oficiálně zakázán.
Santalum albumSantalum album
Santalum album
Santalum album
Santalum album

Fotografovali Věra Svobodová, dne 27. 2. 2018 (Barma, Pagan), a Vít Grulich, dne 18. 1. 2019 (Indie, Telangána, Hajdarabád, Kasu Brahmananda Reddy National Park).