Syn.: Satyrium pallidiflorum Schltr.
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité
Rozšíření: Pochází z jižní Afriky, roste v Jihoafrické republice v provinciích Western a Eastern Cape, zhruba od Kapského poloostrova po město Port Elizabeth.
Ekologie: Provází vlhká stanoviště s vegetací formace fynbos, zejména na návětrných pískovcových svazích.
Popis: Vytrvalá bylina, 15–50 cm vysoká. Listy bývají 1–3, při zemi, ale nepřitisklé k podkladu, vejčité až kopinaté, 2,5–6 cm dlouhé, na rubu často nachové, i na líci občas s nachovými skvrnkami, na bázi objímavě přisedlé. Květenství je hustý hrozen 12–15 květů, 7,5–15 cm dlouhý; listeny jsou velké, vejčité až kopinaté, 1,2–2 cm dlouhé, nazpět ohnuté, špičaté; okvětní lístky jsou 6–9 mm dlouhé, žlutozelené, zejména na vnější straně s nachovým nádechem, vnější jsou podlouhlé, mírně odstálé, vnitřní jsou poněkud srpovité, na okraji jemně zvlněné, pysk je široce vejčitý, s široce trojúhelníkovitým tupým vrcholem, ostruha je válcovitá, 1,3–1,8 cm dlouhá, tenká, slabě zahnutá, delší ne semeník; sloupek je zakřivený, asi 5 mm dlouhý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Rod Satyrium je dosti početný, náleží do něj celkem 90 druhů (POWO 2021), které rostou v subsaharské Africe a v jihovýchodní Asii.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Table Mountain National Park, Chapmans Peak Drive).