Syn.: Bennettia alpina var. discolor (Willd.) Gray, Centaurea discolor (Willd.) E. H. L. Krause, Cnicus discolor (Willd.) Schult., Saussurea lapatifolia Beck, Serratula alpina var. lapathifolia L., Serratula discolor Willd., Theodorea discolor (Willd.) Kuntze
Česká jména: chrpovník různobarvý (Dostál 1950, Dostál 1989)
Slovenská jména: nevädzovka rôznofarbá (Dostál 1950)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Vyskytuje se v evropských horách, areál je soustředěn do Alp (od jihovýchodu Francie až po sever rakouských Východních Alp), je uváděn také ze severu Apenin a ze Západních i Východních Karpat (např. Malá a Veľká Fatra, Belianské Tatry).
Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích, v suti, především v subalpínském a alpínském stupni. Kvete od července do září.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 5–30(–45) cm dlouhou, nekřídlatou, pavučinatě vlnatou, nahoře s několika jednoúbornými větvemi. Přízemní listy jsou řapíkaté, hrubě zubaté, horní přisedlé, kopinaté, celokrajné, na líci lysé, zelené, na rubu hustě běloplstnaté. Úbory vyrůstají v chocholíku, jsou stopkaté, 15–20 mm dlouhé a 8–10 mm široké, zákrov je vejcovitý, zákrovní listeny vejčité, pýřité, květy jsou modrofialové, 2krát delší než zákrov. Plody jsou hnědé nažky, asi 5 mm dlouhé, lysé, s chmýrem.
Záměny: Podobný a v horách střední Evropy rovněž se vyskytující chrpovník alpský (Saussurea alpina) má listy na rubu jen řídce pavučinatě chlupaté až olysalé, jeho řapíky jsou navíc úzce křídlaté, chocholík je poněkud staženější.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je chrpovník různobarvý řazen k druhům potenciálně ohroženým (NT), chráněným druhem je i na Ukrajině.
Fotografováno dne 15. 8. 2004 (Rakousko, Východní Alpy, Raxalpe).