Syn.: Gyaxis puniceus (L.) Salisb., nom. inval., Haemanthus fax-imperii Cufod., Haemanthus goetzei Harms, Haemanthus insignis Hook., Haemanthus magnificus (Herb.) Herb., Haemanthus natalensis Hook., Haemanthus orchidifolius Salisb., Haemanthus puniceus L., Haemanthus redouteanus M. Roem., Haemanthus superbus Baker
Čeleď: Amaryllidaceae Jaume St.-Hil. – amarylkovité
Scadoxus puniceus
Rozšíření: Druh tropické východní a jihovýchodní Afriky, vyskytuje se v Etiopii a Tanzanii, rovněž v Zimbabwe, Botswaně, Svazijsku, jižním Mosambiku a ve východních provinciích Jihoafrické republiky, kde na jihu zasahuje až na indooceánské pobřeží provincií KwaZulu-Natal a Eastern Cape.
Ekologie: Roste v pobřežních lesích, ale také ve vnitrozemním křovinatém buši, často mezi skalami, a to v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od září do ledna.
Scadoxus puniceus
Popis: Geofyt s podzemní cibulí dosahující v průměru až okolo 10 cm. Listy vyrůstají na stonku v počtu 5–8 v době květu nebo dokonce až po odkvětu rostliny, jsou kopinaté až vejčité, 30–40 cm dlouhé, po okraji vlnité. Postranní květonosný stvol je přímý, 40–50 cm vysoký, květenství je podepřeno více než čtyřmi poměrně velkými listeny, které jsou delší než květy, nazelenalé, načervenalé až nahnědlé; květy jsou oranžově červené, jejich cípy jsou čárkovité. Plodem je červená bobule.
Využití: Cibule rostliny je jedovatá, používá se v africké tradiční medicíně. Jako okrasná cibulovina je tento druh vysazován v zahradách tropů a subtropů, v kultuře se objevuje v několika kultivarech.
Poznámka: Rod Scadoxus v současnosti zahrnuje asi devět druhů, všechny se vyskytují v subsaharské Africe, jeden druh zasahuje i na jih Arabského poloostrova (Scadoxus multiflorus).
Scadoxus puniceus
Scadoxus puniceus
Scadoxus puniceus
Scadoxus puniceus
Scadoxus puniceus
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 9. 9. 2018 (Svazijsko, kaňon Ngwempisi Gorge) a 11. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Sodwana Bay).