HEPTAPLEURUM ACTINOPHYLLUM (Endl.) Lowry et G. M. Plunkett

Syn.: Aralia longipes W. Bull, Brassaia actinophylla Endl., Brassaia singaporensis Ridl., Schefflera actinophylla (Endl.) Harms
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité

Schefflera actinophylla

Rozšíření: Roste na Papui-Nové Guineji a v severovýchodní Austrálii, jako okrasná dřevina je sázen i jinde v tropech a místy zplaňuje, např. na Floridě bylo zaznamenáno i invazní chování.

Ekologie: Na stanoviště nenáročná dřevina, schopná růstu v rozmanitých půdních i vlhkostních podmínkách, snáší poklesy teplot až téměř k bodu mrazu.

Schefflera actinophylla

Popis: Stálezelený, až 15 m vysoký strom. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté (řapík může být až 60 cm dlouhý), 7–16četné; lístky jsou obkopinaté, až 20 cm dlouhé, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Na koncích větví se tvoří květenství tvořené až 2 m dlouhými hrozny; květů může být i více než 1000, mají asi 2,5 cm v průměru; kališních lístků je 5, velmi drobných, korunních rovněž 5. Plodem je kulovitá peckovice asi 7 mm v průměru, za zralosti tmavě nachová.

Využití: Občas se v tropech a subtropech pěstuje jako okrasná dřevina pro zajímavě uspořádané listy i mnohokvětá sytě zbarvená květenství.

Heptapleurum actinophyllum
Schefflera actinophylla
Schefflera actinophylla
Schefflera actinophylla

Fotografovaly Alena Vydrová, dne 1. 2. 2011 (Seychely, Mahé, Victoria, botanická zahrada); Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Litchfield National Park).