Syn.: Nathusia alata Hochst., Nathusia holstii Engl. et Gilg, Nathusia obliquifoliolata (Gilg) Chiov., Schrebera argyrotricha Gilg, Schrebera excelsa Lingelsh., Schrebera gilgiana Lingelsh., Schrebera goetzeana Gilg, Schrebera greenwayi Turrill, Schrebera holstii (Engl. et Gilg) Gilg, Schrebera latialata Gilg, Schrebera mazoensis S. Moore, Schrebera merkeri Lingelsh., Schrebera nyassae Lingelsh., Schrebera obliquifoliolata Gilg, Schrebera saundersiae Harv., Schrebera tomentella (Welw.) Gilg, Schrebera welwitschii Gilg
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovité
Rozšíření: Druh tropické východní a jižní Afriky s areálem sahajícím od Etiopie přes Keňu, Tanzanii a Malawi až po Mosambik, Zimbabwe, Svazijsko a východní provincie Jihoafrické republiky. Je uváděn i z Angoly.
Ekologie: Roste v lemech tropických lesů, rovněž v pobřežní křovinaté vegetaci. Kvete od září do května.
Popis: Keř až strom dosahující výšky 4–8(–15) m, s borkou šedavou až světle hnědou a letorosty lysými nebo jemně chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, 5–13 cm dlouhé, lichozpeřené, řapík i listové vřeteno jsou křídlaté, lístků je 3–5, jsou eliptické až podlouhlé, 3–7 cm dlouhé a 1–4 cm široké, terminální lístek je většinou o něco větší než lístky postranní, na bázi jsou lístky klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství je latnaté, 6–11 cm dlouhé; listeny jsou opadavé, asi 5 mm dlouhé a 2 mm široké; květy jsou vonné (jedno z anglických jmen označuje tuto dřevinu jako wild jasmine), kalich je trubkovitý, na vrcholu víceméně uťatý, i v době plodu vytrvávající, koruna je řepicovitá, bílá, růžově naběhlá, 1–4 cm dlouhá, vně lysá nebo jemně chlupatá, korunní cípy jsou skoro okrouhlé, asi 5 mm dlouhé, odstálé, při bázi s nápadnými červenohnědými chloupky; tyčinky jsou 2, čnělka je 1–5 cm dlouhá, lysá nebo chlupatá. Plodem je obvejcovitá tobolka, zelená, postupně hnědnoucí až černající, po stranách poněkud stlačená, dřevnatějící.
Poznámka: K rodu Schrebera je v současnosti řazeno asi osm druhů, které se vyskytují v tropické Africe, jeden druh se objevuje také na západě Jižní Ameriky (Schrebera americana), dva v jižní a jihovýchodní Asii, tři druhy jsou madagaskarské. Rod byl pojmenován po německém lékaři a přírodovědci Johannu Christianovi von Schreberovi (1739–1810).
Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).