SCLEROCARYA BIRREA (A. Rich.) Hochst. – marula

Syn.: Poupartia birrea (A. Rich.) Aubrév., Spondias birrea A. Rich.
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité

Sclerocarya birrea

Rozšíření: Druh subsaharské Afriky s areálem rozprostřeným od Senegalu na západě kontinentu až po Etiopii na východě, ve směru jižním zasahuje přes východní tropickou Afriku až do severní Namibie, Botswany a východních provincií Jihoafrické republiky (zde až po pobřežní oblasti provincie KwaZulu-Natal), objevuje se také na Komorech a v západní části Madagaskaru. Rozlišují se tři poddruhy, z nichž nejběžnější je zřejmě Sclerocarya birrea subsp. caffra.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci a v savaně nejrůznějších typů, vysazuje se i v okolí lidských sídel.

Sclerocarya birrea

Popis: Menší strom dosahující výšky až okolo 18 m, s borkou šedou a odstálými větvemi. Listy jsou střídavé, nahloučené na konci větví, řapíkaté, 15–30 cm dlouhé, lichozpeřené, se 7–13(–17) lístky, které jsou eliptické až vejčité, 3–9,5(–11) cm dlouhé a 1,5–3,5(6) cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, celokrajné nebo po okraji vroubkované, na vrcholu zašpičatělé, lysé. Květenství je terminální nebo úžlabní, hroznovité, květy jsou jednopohlavné, kratičce stopkaté, samčí květenství je 7–17 cm dlouhé, kališní lístky jsou jen drobné, korunní lístky jsou vejčité, 4–6 mm dlouhé, nažloutlé, narůžovělé až nachové, tyčinek je 15–25, nitky tyčinek jsou asi 3 mm dlouhé; samičí květenství je kratší než samčí, květy jsou však o něco větší než samčí, staminodií je 15–25, čnělky jsou 2–3. Plodem je dužnatá obvejcovitá peckovice.

Využití: Dřevina patří ke stejné čeledi jako i v Evropě dobře známé a oblíbené „kešu“ (Anacardium occidentale) nebo „mango“ (Mangifera indica), rovněž plody této dřeviny jsou jedlé a v Africe dokonce běžně konzumované – říkává se jim „marula“. Jedí se syrové, obsahují vysoký podíl vitamínu C, vyrábějí se z nich též džemy, sirupy, dokonce i destilovaný alkoholický nápoj, z pecek se lisuje také kuchyňský olej. Plody tohoto stromu jsou vyhledávané samozřejmě i africkou zvěří, rádi si na nich pochutnávají především sloni, nosorožci a žirafy.

Poznámka: Rod Sclerocarya zahrnuje jen dva druhy, oba se vyskytují v tropické Africe.

Sclerocarya birrea
Sclerocarya birrea

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Sodwana Bay).