Syn.: Combretum borumense Engl. et Diels, Combretum eilkerianum Schinz, Combretum porphyrolepis Engl. et Diels, Combretum prunifolium Engl. et Diels, Combretum rautanenii Engl. et Diels, Combretum rhodesicum Baker f., Combretum sambesiacum Engl. et Diels, Combretum transvaalense Schinz, Combretum usaramense Engl.
Česká jména: uzlenec (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité

Combretum hereroense
Rozšíření: Druh tropické východní a jižní Afriky, jehož areál se táhne do jižní Etiopie a Somálska přes Keňu, Tanzanii, Angolu a severní Namibii až do východních provincií Jihoafrické republiky a Mosambiku. Druh je morfologicky variabilní, odlišnosti se projevují především ve velikosti a odění listů, rovněž ve velikosti plodů – rozlišuje se asi šest vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Charakteristický druh smíšené kapinicové (Acacia spp.), mopanové (s druhem Colophospermum mopane) a uzlencové (Combretum spp.) savany, sušších tropických lesů a křovin nižších a středních poloh – často se objevuje na termitištích. Kvete obvykle před olistěním, od září do listopadu.
Popis: Opadavý keř nebo menší strom dorůstající výšky okolo 9(–12) m, s korunou hustou, nepravidelnou, borkou šedou až šedočernou, brázditou a letorosty plstnatými, později olysalými. Listy jsou vstřícné nebo téměř vstřícné, krátce řapíkaté, úzce eliptické až široce obvejčité či dokonce téměř okrouhlé, 2–7 cm dlouhé a 1–4,5 cm široké, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, někdy však i špičaté, skoro lysé nebo i plstnaté, se 3–4(–5) páry vedlejších žilek. Květenství je úžlabní, klasnaté, asi 3 cm dlouhé, někdy i větvené; listeny jsou čárkovité, asi 3 mm dlouhé; květy jsou přisedlé, žluté, kališní lístky jsou 1–1,5 mm dlouhé, korunní lístky jsou obvejčité až téměř okrouhlé, až 2,5 mm dlouhé, na vrcholu vykrojené, lysé. Plody jsou křídlaté nažky, obvykle 2(–3,5) cm dlouhé a stejně tak široké, křídla jsou 5–10 mm široká, zlatohnědá.
Využití: Kořeny a listy stromu se používají v africké tradiční medicíně.

Combretum hereroenseCombretum hereroense
Combretum hereroense
Combretum hereroense

Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park).