Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Endemit Korsiky, Sardinie a malých ostrůvků Gorgona a Montecristo z Toskánského souostroví.
Ekologie: Preferuje vlhká zastíněná stanoviště, okraje potůčků, ale i vlhčí kamenité svahy. Vystupuje až do výšek kolem 1000 m.
Popis: Vytrvalá lysá bylina, s přímou, obvykle 0,5–1(–2) m vysokou, hranatou, dutou lodyhou. Listy jsou vstřícné, lyrovitě peřenosečné nebo trojčetné, obvykle s 3–5 úkrojky na okraji často dvakrát vroubkovanými, koncový úkrojek zveličený, 3–8 cm dlouhý a 2–5 cm široký; nejvyšší listy často skoro celistvé. Květenství tvoří úžlabní vidlany; květní stopky jsou 2–3krát delší než kalich; kališní cípy jsou téměř okrouhlé, celokrajné, blanitě lemované. Koruna je baňkovitá, souměrná, dvoupyská, 1,5–2 cm dlouhá, žlutavá s růžovým nádechem, uvnitř žláznatá; tyčinky jsou 4, pátá je přeměněna na ledvinité staminodium; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty. Plodem je vejcovitě kuželovitá tobolka 5–10 mm dlouhá.
Poznámka: Druh patří do příbuzenského okruhu Scrophularia sambucifolia agg., jehož další členové se vyskytují na Pyrenejském poloostrově a v severní Africe od Maroka po Tunisko.
Fotografováno dne 14. 5. 2013 (Itálie, Sardinie, Oliena, Monte Corrasi).