Syn.: Petrosedum tenuifolium (Sm.) Grulich, Sedum amplexicaule DC., Sedum boryanum DC., Sedum rostratum Ten., Sedum tenuifolium (Sm.) Strobl, Sempervivum anomalum Lag., Sempervivum hispanicum Pourr. ex Willk. et Lange, Sempervivum tenuifolium Sm.
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Mediteránní druh, rozšířený na západě na Pyrenejském poloostrově v Portugalsku, Španělsku, zasahuje i do jižní Francie, dále roste na Sicílii, v jižní Itálii, Albánii, Severní Makedonii, Řecku (včetně mnoha ostrovů) a v Bulharsku. Mimo Evropu se vyskytuje v severní Africe v Maroku, Alžírsku a Tunisku, také v Malé Asii v Turecku.
Ekologie: Stanovištěm jsou otevřené křoviny, suché trávníky nebo sutě, provází velmi mělké, vysýchavé kamenité půdy. Vystupuje až do nadmořské výšky 2100 m.
Popis: Dužnatá bylina, vytváří plazivé výběžky 2,5–30 cm dlouhé, na konci nesoucí vytrvávající válcovité části 1–4 cm dlouhé a asi 0,5 cm široké, hustě střechovitě pokryté odumřelými listy. Listy jsou střídavé, čárkovitě kopinaté, oblé, 1–2 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, sivozelené, lysé, na bázi s trojlaločnou ostruhou, na vrcholu zašpičatělé. Květenství vyrůstá na 6–30 cm dlouhých vystoupavých stopkách, tvoří je až 4 okolíkovitě shloučené dvojvijany, před rozkvětem je nicí; květy jsou 6–8(–12)četné; kališní lístky jsou kopinaté, až 4 mm dlouhé, zašpičatělé; korunní lístky jsou čárkovitě kopinaté, až 1 cm dlouhé, žluté, za květu rozestálé; tyčinky jsou ve 2 kruzích, se žlutými prašníky; plodolisty jsou volné. Plodem je souplodí přímých měchýřků.
Poznámka: Druh je v areálu velmi proměnlivý, zejména tvoří různé cytotypy. Zobrazené rostliny lze hodnotit jako subsp. tenuifolium, která se vyznačuje delšími výběžky, obvykle bývá hexaploidní nebo oktoploidní; takové rostliny se vyskytují ve východní části areálu (jméno je založeno na rostlinách z Řecka). Naproti tomu typický poddruh by měl růst v západním Středozemí, byly u něj zjištěny převážně diploidní, výjimečně i tetraploidní populace.
Fotografováno dne 19. 6. 2019 (Severní Makedonie, Mavrovo).