Sempervivum arachnoideum × Sempervivum montanum
Syn.: Sempervivum ausserdorferi Huter, Sempervivum barbatulum Baker, Sempervivum cerbarum Gautier, Sempervivum cerdanum Correvon, Sempervivum delasoiei Lehm. et Schnittsp., Sempervivum elegans Lagger, Sempervivum foucaudii Gautier, Sempervivum hausmannii Ausserd. ex Huter, Sempervivum hookeri hort. ex Praeger, Sempervivum hybridum Bruegger, Sempervivum jeanbernatii Rouy et Camus, Sempervivum leucopogon Schnittsp. et Lag., Sempervivum montaniforme Huter, Sempervivum noricum Hayek, Sempervivum oligotrichum Baker, Sempervivum spurium Camus, Sempervivum timbalii Rouy et Camus
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: V jihoevropských vysokohorských masívech – z Pyrenejí do štýrských Alp, k jihu na Córcegu a do Apenin.
Ekologie: Roste na skeletnatých půdách, na slehlých sutích a balvaništích, ve skalních spárách, obvykle na silikátových podkladech, v nadmořských výškách od 1200 do 2600 m. Oba rodiče jsou diagnostickými druhy svazu Sedo-Scleranthion biennis, spadajícího k pionýrské vegetaci mělkých půd třídy Koelerio-Corynephoretea. Chamaefyt, na přirozených horských lokalitách kvete v červenci a srpnu, v nížinných středoevropských zahradách obvykle v červnu.
Popis: Vytrvalá bylina s drobnými (často do 1 cm širokými) uzavřenými růžicemi s nápadně krátkými stolony. Listy má masité, úzce eliptické, jemně žláznatě pýřité, s brvitými okraji a na vrcholku s chomáčkem vlnatých chlupů. Lodyžní listy jsou kratší, po délce lodyhy téměř stejně dlouhé, květenství zhruba šestikvěté. Květy jsou obvykle desetičetné, až dvakrát širší než růžice, se žláznatě pýřitými, zelenými kalichy a kopinatými, vespod (na vrcholku i shora) rovněž žláznatě pýřitými, purpurově růžovými lístky korunními; mají purpurové tyčinky a zelené, žláznaté semeníky. Měchýřky z nich dozrávající bývají často bez semen.
Poznámka: Jde o vysoce variabilní přírodní hybridy druhů Sempervivum arachnoideum a Sempervivum montanum, rozpoznané a poprvé popsané roku 1853. Dnes jsou pěstovány v dlouhé řadě v přírodě sbíraných i křížením v kultivaci vzniklých klonů, nezřídka popsaných pod druhovými jmény a lišících se především velikostí, oděním a vybarvením růžic. Hybridy často rostou v celých koloniích všude, kde rostou rodičovské druhy pohromadě.
Fotografováno ve dnech 3. 7. 2018 (Francie, Provence-Alpes-Côte d’Azur, Alpes-Maritimes, Lacs de Terre Rouge, 2450 m), 21. 3. 2019 (Česko, Morava, Lednice, Sempervivum hookeri, rostliny v kultivaci), 7. 6. 2009 (dtto, Sempervivum leucopogon, kvetoucí rostlina).