Syn.: Anoda ovata Meyen, Sida diellii A. Gray, Sida fallax var. kauaiensis Hochr., Sida ledyardii H. St. John, Sida meyeniana Walp., Sida meyeniana var. microphylla Hochr., Sida nelsonii H. St. John, Sida sandwicensis H. Lév., Sida sertum Nutt. ex A. Gray
Česká jména: vlákeň (Kubát 2002)
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Rod Sida zahrnuje na 125 až 150 taxonů rostlin tropických a subtropických oblastí světa, jejich rozlišování je často spojeno se značnými taxonomickými nejasnostmi. Tento druh se zřejmě vyskytuje jen na severovýchodopacifických ostrovech – ostrov Midway a Havajské ostrovy.
Ekologie: Roste v široké škále podmínek, jako jsou skalnatá nebo písčitá pobřeží, vápencové útesy, lávová pole, suché až vlhké lesní porosty, v nadmořské výšce od hladiny moře po 2200 m. Na suchých pobřežních stanovištích se vyskytuje hlavně poléhavá, hustě pýřitá forma, ve vlhčích lesích vzpřímená forma. Kvete po celý rok.
Popis: Sida fallax je velmi variabilní druh. Jednotlivé rostliny tohoto druhu se liší výškou, hustotou odění, tvarem a velikostí listů a barvou a velikostí květů. Je to rozložitá vzpřímená až poléhavá vytrvalá bylina nebo polokeř; poléhavá forma dorůstá výšky 15–30 cm, vzpřímená forma obvykle do 1,5 m, výjimečně až 3 m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, čepele kopinaté, vejčité až podlouhlé nebo eliptické, na vrcholu špičaté, 1–12 cm dlouhé, s pilovitým až hrubě zubatým okrajem, na líci obvykle lysé nebo řídce pýřité, rub je většinou hustě sametově pýřitý. Květy jsou axilární, nejčastěji na koncích větví, jednotlivé nebo ve skupinách po 2–7. Kalich je nálevkovitý, s trojúhelníkovitými zašpičatělými cípy, květy pětičetné, malé, pouze 1,9–2,5 cm v průměru, korunní lístky barvy obvykle světle až oranžově žluté, někdy s načervenalou, kaštanově nebo tmavě hnědě zbarvenou bází, ale jsou i květy rezavě červené nebo vzácně nazelenalé. Plodem je světle hnědá tobolka, obsahující drobná hnědá až černá semena.
Využití: Domorodí Havajci používají květy k výrobě květinových věnců (lei). Tyto lei patří k nejcennějším, na jeden lei se spotřebuje 700–1000 květů. Původně byly lei ze zlatožlutých květů určeny jen pro krále. K tomuto účelu druh Havajci pěstovali a kultivovali. Lodyhy se používaly k výrobě košů a rohoží. V lidové medicíně se květy a kůra používají k léčbě astmatu, ženských nemocí a jako tonikum. Květy jsou jedlé a mohou být použity jako ozdoba pokrmů. Dnes se druh vysazuje jako půdopokryvná rostlina v tropických oblastech, také jako kontejnerová rostlina.
Poznámka: Květ je oficiálním symbolem havajského ostrova Oahu.
Fotografováno ve dnech 14. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Oahu, Lyon Arboretum) a 15. 5. 2013 (ostrov Oahu, Kuliouou Ridge).