SIDEROXYLON MASCATENSE (A. DC.) T. D. Penn. – darmota

Syn.: Edgeworthia buxifolia Falc., nom. illeg., Monotheca buxifolia (Falc.) A. DC., Monotheca mascatensis A. DC., Reptonia buxifolia A. DC., Reptonia mascatensis (A. DC.) Radlk. ex O. Schwartz, Sideroxylon aubertii A. Chev., Sideroxylon buxifolium Hutch., Sideroxylon corradii Chiov. ex Chiarugi, Sideroxylon gillettii Hutchinson et E. A. Bruce, Spiniluma buxifolia (Hutch.) Aubrév.
Čeleď: Sapotaceae Juss. – zapotovité

Sideroxylon mascatense

Rozšíření: Dřevina s ostrůvkovitým areálem v Africe a Asii. První arela leží ve východní Africe, zde druh roste v Etiopii, Somálsku a Džibutsku. Další ostrůvky leží na Arabském poloostrově v horách v Jemenu, odkud přesahuje i na jihozápad Saúdské Arábie, odděleně roste i na nejvyšších hřebenech hor na severu Ománu. Zcela izolovaná část areálu leží v severozápadním Pákistánu a Afghánistánu.

Ekologie: Typická dřevina suchých stanovišť v horách s proředěnými stromovými porosty. Velmi často provází planou olivu Olea europaea subsp. cuspidata. Lokality leží v nadmořských výškách 550–2500 m.

Sideroxylon mascatense

Popis: Trnitý stálezelený keř nebo malý stromek, dorůstá výšky 7–10(–15) m; při poranění slabě roní latex; letorosty jsou hedvábitě chlupaté; trny mají charakter kolců, na starých větvích jsou delší než listy a mohou nést svazečky drobných listů. Listy jsou střídavé, kožovité; řapík je 4–8 mm dlouhý; čepel je kopisťovitá až eliptická, 1–4 cm dlouhá a 0,4–2,5 cm široká, na líci lysá, na rubu v mládí s hedvábitým oděním, na bázi klínovitá, celokrajná, někdy podvinutá, na vrcholu zaokrouhlená. Květenství jsou husté úžlabní svazečky, většinou se tvoří na starších větvích, někdy i na kolcích; květní stopky jsou asi 1 mm dlouhé; kalich je 5četný, s široce vejčitými, asi 0,8 mm dlouhými překrývajícími se cípy; koruna je krátce zvonkovitá, asi 1 mm dlouhá, žlutavá, s vejčitými cípy; andreceum tvoří 5 tyčinek a 5 staminodií; semeník je kulovitý, jednopouzdrý, chlupatý. Plodem je kulovitá bobule 5–8 mm v průměru, za zralosti tmavě purpurová, s jediným kulovitým semenem

Využití: Plody mají sladkou dužninu a lze je konzumovat.

Sideroxylon mascatense
Sideroxylon mascatense
Sideroxylon mascatense

Fotografováno dne 3. 10. 2015 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Jabal Shams).