Česká jména: badil (Polívka 1912, Dostál 1950, Mareček 2001, Kubát 2002)
Slovenská jména: badyľ (Dostál 1950), mečovka (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Původním druhem je v horských oblastech západní Argentiny (Provincia del Monte). Vedle nominátního poddruhu se v oblasti rozlišuje ještě poddruh Sisyrinchium macrocarpum subsp. laetum Ravenna.
Ekologie: Horské oblasti argentinských And, horské stepi, skalnaté svahy a kamenité stráně, společně s Corynabutilon bicolor, Oxalis nahuelhuapensis, Junellia minutifolia, Anemone multifida, Sisyrinchium patagonicum, Scutellaria nummulariifolia, Tetraglochin caespitosum, Tropaeolum incisum aj., v nadmořských výškách od 1800 do 2700 m.
Popis: Krátce vytrvalá, trsnatá bylina s tenkým i ztlustlými kořeny, 20–40 cm vysoká. Listy jsou úzce mečovité, ploché, lodyha přímá, zakončená poměrně velkými, 6četnými květy se žlutými okvětními lístky, které mají v ústí hnědavou kresbu a jsou nahloučené v koncovém dvoulistenném toulci. Plodem je 3boká tobolka.
Využití: Pěstuje se jako dekorativní trvalka v zahradách mírného pásma, v oblibě ji mají především skalničkáři.
Poznámka: Rod Sisyrinchium zahrnuje asi 80 druhů původních v Severní a Jižní Americe, na Havajských ostrovech, v Grónsku a snad i ve Velké Británii. Byly zavlečeny i do Starého světa a Austrálie.
Fotografováno v červnu 2005 (Česko, Brno, kultura).