Syn.: Stereum ochroleucum subsp. arcticum Fr.
Čeleď: Stereaceae Pilát – pevníkovité
Rozšíření: Evropa a Severní Amerika.
Ekologie: Roste po celý rok na mrtvém dřevu listnáčů, především olší, vrb, jasanů a buků, bříz a topolů. Vyrůstá jednotlivě, v řadách nebo taškovitě nad sebou.
Popis: Kloboučky jsou tenké, kožovité, vějířovité nebo toulcovité, bokem přirostlé k substrátu, v místě přirůstání jsou zúžené, mívají i naznačený třeň. Mají průměr 3–7 cm, jsou tenké, za sucha i lehce stočené, se zvlněným až laločnatým okrajem. Povrch kloboučků je sametový až plstnatý, soustředně pásovaný, v mládí má šedooranžovou, hnědooranžovou až okrově žlutou barvu, za sucha a ve stáří vybledávající, později je často nazelenalý porostem řas. Hymenium je hladké, slabě hrbolkaté nebo zvlněné, šedožlutavé až hnědookrové, světlejší než povrch, se slabými rozmytými zónami, po poranění u mladých plodnic žloutne, růstová zóna je bělavá. Dužnina je béžová až okrová se zřetelnou tmavě hnědou zónou. Výtrusy jsou světle hnědé, hladké, válcovité až úzce elipsoidní, často slabě prohnuté, 5,5–8 × 2–3 µm velké.
Záměny: Od pevníku chlupatého (Stereum hirsutum) se liší především žloutnoucím hymeniem při poranění a většinou zúženou třeňovou částí v místě přirůstání. Může být zaměněn i za světlejší plodnice outkovky ozdobné (Stereum ostrea), také outkovky pestré (Trametes versicolor) a outkovky pásované (Trametes ochracea), které mají hymenium jemně pórovité.
Využití: Je nejedlý.
Fotografováno v říjnu a listopadu 2009 (Česko, Čechy, u Roztok).