Syn.: Chadsia lantziana Baill., Strongylodon catati Drake, Strongylodon lantzianum (Baill.) Drake, Strongylodon lastellianum Baill.
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se v jeho východní části, především při východním okraji centrálního horského masivu ostrova, je uváděn z provincií Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina i Toliara.
Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m.
Popis: Dřevitá liána až přes 10 m dlouhá, lysá. Listy jsou 3četné, řapíkaté, obvejčité, 3,8–5,5 cm dlouhé a 2,5–3 cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, kožovité. Květenstvím je hustý axilární hrozen, až 8 cm dlouhý; kalich je zvonkovitý, asi 8 mm dlouhý, s krátkými cípy, zelený; koruna je oranžová až červená, pavéza je podlouhlá, asi 25 mm dlouhá, dozadu zahnutá, křídla jsou podlouhlá, směřují dopředu, dosahují jen asi poloviny délky pavézy, člunek je dlouhý, úzký, na konci srpovitě zahnutý do špičatého zobánku; tyčinek je 10. Plodem je zakřivený lusk.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2012) řadí tento druh k méně dotčeným (LC), řada lokalit, na nichž se druh vyskytuje, se nachází v chráněných územích.
Poznámka: Rod Strongylodon zahrnuje asi 14 druhů z tropů Starého světa, na Madagaskaru najdeme ještě další druh Strongylodon craveniae. Obecně jistě nejznámějším druhem rodu je filipínský endemit Strongylodon macrobotrys, který je velmi oblíbeným exponátem mnoha botanických zahrad celého světa.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 22. a 23. 10. 2016 (Madagaskar, Réserve spéciale d’Analamazaotra a Parc national d’Andasibe-Mantadia).