Čeleď: Thymelaeaceae Juss. – vrabečnicovité
Struthiola leptantha
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice v provinciích Northern a Western Cape, a to především na přímořských plošinách a v horách podél atlantického pobřeží, ale také v kotlině Klein Karoo.
Ekologie: Vyskytuje se na mělkých, písčitých nebo kamenitých půdách na plošinách nebo na svazích, v území s vyhraněnými zimními srážkami. Vystupuje do nadmořské výšky 1400 m. Květy voní a jsou opylovány nočními motýly.
Struthiola leptantha
Popis: Prutovitě větvený erikoidní keř vysoký 0,3–1,8 m; větve jsou přímo odstálé, lysé. Listy jsou vstřícné, přímo odstálé, úzce eliptické až téměř čárkovité, asi 0,8 cm dlouhé a 2 mm široké, na líci ploché, na rubu vyklenuté, tupé až tupě špičaté, v mládí na rubu chlupaté, později většinou lysé. Květy jsou hroznovitě uspořádané na koncích větviček, vyrůstají po jednom v paždí listenů; kalich tvoří úzkou, krémově žlutou, řidčeji načervenalou, hedvábitě chlupatou trubku 1,5–2 cm dlouhou, nahoru se poněkud rozšiřuje a na vrcholu nese 4 hvězdovitě rozestálé kališní cípy, vejčité, asi 3 mm dlouhé; korunní lístky tvoří 8 vejčitých šupin, brvy, které vyrůstají z jejich báze, dorůstají asi do jejich 1/3, andreceum tvoří 4 tyčinky; gyneceum srůstá z 2 plodolistů, má svrchní jednopouzdrý semeník s jediným vajíčkem. Plody jsou nažky.
Struthiola leptantha
Struthiola leptantha
Struthiola leptanthaStruthiola leptantha
Struthiola leptantha
Fotografováno dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Darling, Darling Renosterveld Reserve).