Syn.: Styrax japonicus Siebold et Zucc., Styrax bodinieri H. Lév., Styrax seminatus Farges
Česká jména: sturač (Presl 1846), styrač japonský (Mareček 2001)
Čeleď: Styracaceae Dum. – styračovité
Rozšíření: Střední Čína, Japonsko, Korea, Laos, Vietnam, Filipíny.
Ekologie: Roste v humózních vlhkých lesích, podél horských potoků, v nadmořské výšce od 400 do 1800 m.
Popis: Menší strom dorůstající výšky do 8 m, u nás většinou jen keř vysoký kolem 3 m. Mladé větve jsou hvězdovitě chlupaté. Listy jsou střídavé, drobné asi 3(–8) cm dlouhé, eliptické, naspodu alespoň na žilkách chlupaté, obvykle celokrajné. Na líci jsou lesklé, na rubu matné. Hrozny vyrůstají na koncích větviček, mají kolem 5 převislých bílých květů. Kalich je drobný, zelený, korunní lístky na bázi srůstají, tyčinky jsou kratší než koruna. U nás vykvétá v červnu. Plod je oválný, porostlý šedými hvězdicovitými chlupy.
Poznámka: Občas pěstovaná parková dřevina, která je velice ozdobná bohatým kvetením začátkem léta. V kultuře jsou také kultivary s růžovými květy nebo převislými větvemi (´Pendula´).
Vysazujeme je na světlé místo, snášejí i lehký stín. Vyžadují čerstvé, živinami bohaté, humózní půdy. Vybíráme jim chráněné stanoviště. Při delším suchu vyžadují zálivku. Mladší rostliny přes zimu chráníme proti mrazu chvojím. Množí se výsevem stratifikovaného semena, hřížením a řízkováním bylinnými řízky.
Fotografováno ve dnech 19. 6. a 6. 8. 2008 (Botanická zahrada hlavního města Prahy).