Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rozšíření: Druh horských oblastí Střední Asie, popsaný z Džungarského Alatau, jeho areál se rozprostírá po horských masivech severního a západního Mongolska, jihu ruské Sibiře (od Altaje po Burjatsko), východního Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu, zasahuje i na sever čínské autonomní oblasti Sin-ťiang a na západ provincie Kan-su.
Ekologie: Roste na travnatých a kamenitých svazích, v údolí horských řek, v nadmořských výškách zhruba od 2500 do 3000 m. Kvete od července do září.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, jednoduchou, 15–40 cm dlouhou, lysou. Přízemní listy ve 3 nebo 4 párech, řapíky jsou 3–7,5 cm dlouhé, listová čepel je úzce eliptická až obkopinatá, 30–80 mm dlouhá a 8–25 mm široká, na bázi zúžená, celokrajná, na vrcholu tupá, se 3–5 žilkami; lodyžní listy v 1 nebo 2 párech, přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, úzce eliptické, 15–35 mm dlouhé a 4–10 mm široké, s 1–3 žilkami. Květenství je 8–15 cm dlouhá přetrhovaná lata, květy jsou 5četné, krátce stopkaté; kališní cípy jsou kopinaté, 8–10 mm dlouhé, na okraji blanité, špičaté; koruna je nažloutlá, vně až namodralá, dosahuje 13–15 mm v průměru; nitky tyčinek jsou 7–9 mm dlouhé, na bázi třásnité, prašníky jsou namodralé. Plodem je úzce vejcovitá tobolka.
Fotografováno v červenci 1988 (Kyrgyzstán, Severní Ťan-šan, Kyrgyzský Alatau, Alamedin).