SWIETENIA MACROPHYLLA King – mahagon

Syn.: Swietenia belizensis Lundell, Swietenia candollei Pittier, Swietenia krukovii Gleason, Swietenia tessmannii Harms
Česká jména: svietenka (Berchtold et Presl 1820), mahagon (Presl 1846), pryskoň (Mareček 2001)
Čeleď: Meliaceae Juss. – zederachovité

Swietenia macrophylla

Rozšíření: Druh s velkým areálem od Mexika přes celou Ameriku Střední do Jižní Ameriky, kde se vyskytuje ve Venezuele, Kolumbii, Ekvádoru, Peru, Bolívii a Brazílii (Amazônia, Cerrado, Mata Atlântica). Jako užitková dřevina se pěstuje na plantážích v Indii, Indonésii, na Fidži, ale i např. ve své domovině ve Střední Americe.

Ekologie: Roste v různých typech poloopadavých až stálezelených lesů v tropickém klimatu, dobře snáší výraznější periodu sucha. Zejména v mladších stádiích vyžaduje dostatečné oslunění, nesnáší zástin. Vystupuje do nadmořských výšek kolem 1400 m.

Swietenia macrophylla

Popis: Poloopadavý, rychle rostoucí jednodomý strom s deštníkovitou korunou, dorůstající výšky až 50 m; kmen může mít až 2 m v průměru. Listy jsou nahloučené na koncích větví, střídavé, sudozpeřené, 16–40 cm dlouhé, s 3–6 jařmy; lístky jsou kopinaté, 9–14 cm dlouhé a 3–5 cm široké, na líci tmavozelené, na rubu světlejší, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květy tvoří latovitá květenství 10–20 cm dlouhá; květy jsou jednopohlavné, drobné, 5četné, mají 6–8 mm v průměru; kalich je volný; koruna je žlutozelená, rovněž volná; tyčinek je v samčích květech 5; gyneceum tvoří svrchní semeník s jedinou čnělkou a kyjovitou bliznou. Plody jsou velké, dřevnaté, elipsoidní nebo vejcovité tobolky 12–15 cm dlouhé a 6–8 cm široké, obsahují 35–45 semen, zavěšených na tlustém středním sloupku a otvírají se 5 chlopněmi zdola nahoru; semena jsou křídlatá, 7,5–12 cm dlouhá.

Využití: Velmi kvalitní, tvrdé, sytě hnědočervené dřevo je označováno jako pravý nebo také honduraský mahagon. Má všestranné využití v nábytkářství, ale vyrábějí se z něj i kvalitní hudební nástroje. V minulosti se z něj vyráběly i lodě, protože je odolné vůči působení vody.

Ohrožení a ochrana: Mahagon je v oblasti přirozeného výskytu poměrně vzácná dřevina, většinou rostou jednotlivé, od sebe vzdálené stromy. Je ohrožen ničením stanovišť; aby se předešlo masové exploataci, je součástí úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s přírodninami. Většina dnes prodávaného dřeva pochází z plantáží.

Poznámka: Rod je pojmenován na počest holandského lékaře G. van Swietena.

Swietenia macrophylla
Swietenia macrophylla

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 2. 2009 (Kostarika, NP Santa Rosa, u vjezdové brány).