Syn.: Hibiscus abutiloides Willd., Hibiscus arboreus Desv., Hibiscus bracteosus Moç. et Sessé ex DC., Hibiscus fragrantissimus Sessé et Moc., Hibiscus pernambucensis Arruda, Hibiscus pernambucensis Bertol., nom. illeg., Hibiscus tiliaceus f. immaculatus (O. Deg. et Greenwell) St. John, Hibiscus tiliaceus var. pernambucensis (Arruda) I. M. Johnst., Hibiscus tiliaceus subsp. pernambucensis (Arruda) A. Cast., Pariti tiliaceum f. immaculatum O. Deg. et Greenwell, Paritium pernambucense (Arruda) G. Don
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední a Jižní Americe, na pacifickém pobřeží od Mexika po severní Peru, na atlantickém pobřeží po jižní Brazílii (po Paraná), včetně Bermud, Baham a Antil.
Ekologie: Roste na písčitých nebo bahnitých půdách podél mořského pobřeží, tvoří husté křovinaté porosty lemující pláže a bývá součástí vegetace mangrove.
Popis: Keř nebo řidčeji stromek vysoký 2–13 m, borka je šedá a hladká, na starších kmíncích může být brázditá. Listy jsou střídavé; řapík je 6–9(–14) cm dlouhý; čepel je srdčitá, 10–20 cm dlouhá a široká, měkká, na líci žlutozelená, na rubu jemně bělavě chlupatá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, hlavní žilky jsou dlanité. Květy jsou jednotlivé; kalich je zelený, jemně pýřitý; koruna je volná, 5–8 cm dlouhá, sytě žlutá až oranžová, bez tmavých skvrn na bázi; tyčinky srůstají ve střední sloupek; gyneceum srůstá z 5 plodolistů, čnělka je kratší než koruna. Plodem je 5pouzdrá, až 3,5 cm dlouhá tobolka.
Poznámka: Od nominátní variety Talipariti tiliaceum var. tiliaceum se odlišuje stejnobarevnými korunními lístky, které postrádají tmavou skvrnu; zmíněný taxon se vyskytuje v tropech Starého světa.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 2. 2009 (Kostarika, Nosara).