TAMARIX AFRICANA Poir. – tamaryšek africký / tamariška

Syn.: Tamarix hispanica Boiss.
Česká jména: hřebenčík africký (Presl 1846), tamaryšek (Mareček 2001)
Čeleď: Tamaricaceae Link – tamaryškovité

Tamarix africana

Rozšíření: Původní v jihozápadní Evropě, zejména na Pyrenejském poloostrově, na východ po Itálii, vyskytuje se i na Maltě, Baleárských ostrovech, v severozápadní Africe a na Kanárských ostrovech. Druhotně roste například na Britských a Azorských ostrovech nebo na jihu USA.

Ekologie: Roste v přímořských oblastech, často na skalnatých mořských pobřežích, oblázkových plážích nebo přímořských slaniscích, od mořského pobřeží do 800 m n. m. Hlavní doba květu je březen až červen, často ale kvete mnohem déle.

Tamarix africana

Popis: Keře nebo malé stromy s hlubokým kořenový systémem, vysoké do 3 m. Celé rostliny jsou lysé s výjimkou listenů v květenstvích, které jsou někdy papilnaté. Větve metlovité, tmavě nachové, se střídavými, velmi drobnými, šupinovitými, přisedlými listy. Květy pětičetné, velmi drobné, uspořádané v úzce válcovitých klasech na postranních větvích. Klasy 30–70 mm dlouhé, 6–8 mm v průměru, vyrůstají na loňských a starších dřevnatých větvích. Kališní lístky do 1,8 mm dlouhé, korunní lístky volné, růžovobílé, 2,0–3,3 mm dlouhé, 1–2 mm široké, obvykle vejčité. Tyčinek pět, rostoucích ze žláznatého terče. Plodem je vejcovitá tobolka.

Tamarix africana
Tamarix africana
Tamarix africana

Záměny: Ve Francii a ve Španělsku rostou další podobné druhy tamaryšků. Tamarix parviflora, T. boveana a T. dalmatica mají všechny nebo alespoň některé květy čtyřčetné, T. mascatensis, T. canariensis a T. gallica se liší užšími květenstvími (3–5 mm) rostoucími na nových větvích.

Tamarix africana

Fotografováno dne 25. 8. 2009 (Francie, mořské pobřeží u Sainte-Croix).