Syn.: Costus ananassae Hassk., Costus pungens Teijsm. et Binn., Tapeinochilos australis K. Schum., Tapeinochilos pungens (Teijsm. et Binn.) Miq., Tapeinochilos pungens var. queenslandiae F. M. Bailey, Tapeinochilos pungens var. teysmannianus (Warb.) Valeton, Tapeinochilos queenslandiae (F. M. Bailey) K. Schum., Tapeinochilos teysmannianus Warb.
Čeleď: Costaceae (K. Schum.) Nak.
Rozšíření: Druh pochází z Malajsie, Indonésie, Nové Guineje a Austrálie (Queensland).
Ekologie: Roste v bylinném patře deštných lesů, v pásmu od hladiny moře až po 300 m n. m. Květy opylují ptáci čeledi Nectariniidae.
Popis: Vytrvalá bylina se silným oddenkem a chudě větvenými lodyhami, dorůstá výšky 1,5–4 m. Lodyhy jsou přímé, na bázi dřevnaté, světle hnědé až červenohnědé, vedlejší větve jsou zelené, často spirálovitě stočené. Listy jsou spirálovitě uspořádané, krátce řapíkaté, čepele jsou vejčité až podlouhlé, 8–25 cm dlouhé a 1,5–7 cm široké, špičaté nebo zašpičatělé. Květenství je 7–30 cm dlouhá vejcovitá nebo elipsoidní palice vyrůstající na vrcholu bezlistých stvolů 0,2–2 m dlouhých, listeny jsou spirálovitě uspořádané, člunkovité, dolů zahnuté, zářivě červené, květy jsou trubkovité, 3laločné. Plody zůstávají skryté mezi listeny květenství, jsou 3–3,5 cm dlouhé.
Využití: Pěstuje se jako okrasná rostlina ve vlhkých stinných tropických a subtropických zahradách, používá se i do květinových vazeb.
Poznámka: Druhové jméno ananassae je odvozeno pouze od podobnosti květenství, s ananasem ale není příbuzný.
Fotografováno dne 14. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Oahu, Lyon Arboretum).