Syn.: Bignonia capensis Thunb., Ducoudraea capensis Bureau, Gelseminum capense (Lindl.) Kuntze, Tecoma petersii Klotzsch, Tecomaria capensis (Thunb.) Spach, Tecomaria capensis (Thunb.) Fenzl, Tecomaria krebsii Klotzsch, Tecomaria petersii Klotzsch
Česká jména: protiha (Presl 1846)
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité
Tecoma capensis
Rozšíření: Roste na jihovýchodě Afriky, v Jihoafrické republice (Northern Province, Mpumalanga, KwaZulu-Natal, Eastern Cape), Svazijsku a Mozambiku. Jako okrasná rostlina se pěstuje v dalších teplých oblastech světa, někde zplaňuje, např. Karibik, australský Queensland, Kanárské a Azorské ostrovy.
Ekologie: Roste v křovinách a na okrajích lesů, kvete často po celý rok.
Tecoma capensis
Popis: Vzpřímený keř, někdy šplhavý, nebo malý strom, dorůstající výšky 2–3(–4) m, stálezelený, v chladnějších klimatických pásmech opadavý. Větévky s četnými lenticelami, borka starších větví je světle hnědá, rýhovaná. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené, se 2–5 páry lístků, lístky jsou téměř přisedlé, podlouhle vejčité až vejčité, 10–70 × 5–30 mm, svrchu tmavě leskle zelené, na rubu světlejší, na vrcholu zúžené, zakončené špičkou, na okraji zubaté. Květy vyrůstají nejčastěji po 4–8 v terminálních hroznech, kalich je zvonkovitý, krátký, s pěti trojúhelníkovitými cípy, koruna je úzce trubkovitá, mírně prohnutá, asi 7,5 cm dlouhá, souměrná, s pěti široce rozevřenými laloky barvy oranžové až rumělkově červené, s tmavší kresbou, tyčinky jsou 4, vyniklé, čnělka je nitkovitá. Plodem je štíhlá tobolka s velkým počtem křídlatých semen.
Využití: Tecoma capensis je atraktivní rychle rostoucí zahradní rostlina používaná také pro výsadbu do živých plotů. Je vyšlechtěna řada kultivarů lišících se vzrůstem, velikostí a barvou květu (žlutá, oranžová, lososová, jasně červená). Není mrazuvzdorná. V tradiční medicíně se užívá odvaru sušené drcené kůry při bolestech a nespavosti.
Tecoma capensis
Tecoma capensis
Tecoma capensis
Tecoma capensis
Tecoma capensis
Fotografovaly Věra Svobodová, dne 14. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Eastern Cape, Port Elizabeth), a Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park).