Syn.: Tecoma nyassae Oliv., Tecoma nyikensis Baker, Tecoma shirensis Baker, Tecoma whytei C. H. Wright, Tecomaria capensis subsp. nyassae (Oliv.) Brummitt, Tecomaria rupium Bullock, Tecomaria schirensis Engl. et K. Schum.
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité
Rozšíření: Druh jižní Afriky, jehož areál se táhne od jižní Tanzanie a jihu Zairu (především v provincii Haut-Katanga) přes Zambii a Malawi až po severní Mosambik, snad také zasahuje do Angoly.
Ekologie: Roste na skalnatých svazích v horské travnaté a křovinaté vegetaci, v lemech mlžných i deštných lesů, v suchých lesích typu miombo, v nadmořských výškách zhruba od 900 až do 2750 m. Kvete od října do února.
Popis: Keř, vzácněji dokonce až menší strom dorůstající výšky 7(–10) m. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, lichozpeřené, s 3–6 páry lístků, které jsou eliptické až vejčité, až 7,5 cm dlouhé a asi 3,5 cm široké, na bázi asymetrické, po okraji vroubkované až zubaté, na vrcholu zašpičatělé, na líci lysé, na rubu chlupaté. Květy vyrůstají v terminálních hroznech; kalich je 8–18(–23) mm dlouhý, jeho cípy jsou 3–6 mm dlouhé, koruna je trubkovitá, zakřivená, 2pyská, oranžová až červená; tyčinky jsou 4, z koruny vyniklé, čnělka je nitkovitá. Plodem je tobolka, plochá, až 19 cm dlouhá a asi 1,5 cm široká, špičatá.
Poznámka: Rod Tecomaria v současnosti zahrnuje jen dva druhy (POWO 2021), kromě zde představovaného je to ještě rovněž jihoafrická Tecomaria capensis – rozdíl mezi těmito dvěma druhy je patrný například v podstatně kratším kalichu onoho kapského druhu.
Dříve byly oba druhy vřazovány do rodu Tecoma, fylogenetická studie z roku 2009 je však vyčlenila do rodu samostatného. Rodu Tecomaria poněkud podobnějším je monotypický rod Tecomella.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 10. 2021 (Mosambik, provincie Zambézia, úpatí Mount Namuli).