TEESDALIA CORONOPIFOLIA (J. P. Bergeret) Thell. – nahoprutka / tezdálka

Syn.: Guepinia coronopifolia (J. P. Bergeret) Soják, Guepinia lepidium DC., Guepinia lepidium Desv., Teesdalia falciformis Merino, Teesdalia lepidium (DC.) DC., Teesdalia regularis Sm., Thlaspi coronopifolium J. P. Bergeret
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Teesdalia coronopifolia

Rozšíření: Pochází ze Středozemí, kde roste od Portugalska po Řecko, zasahuje i do Makedonie a Bulharska. V severní Africe se vyskytuje od Maroka po Tunisko a snad i na Madeiře, v Asii je znám z Turecka, Sýrie a Libanonu. Problematický je údaj z Krymu.

Ekologie: Provází suchá narušovaná místa, písčiny, úhory a okraje polí na nevápnitých substrátech. Vystupuje do nadmořské výšky okolo 1700 m.

Teesdalia coronopifolia

Popis: Drobná jednoletá bylina, 4–10(–20) cm vysoká; lodyhy jsou lysé, obvykle bezlisté. Listy tvoří přízemní růžici, jsou obkopinaté, celistvé nebo peřenoklané, 0,5–5 cm dlouhé a 0,1–0,6 cm široké, úkrojky jsou 1,5–2 mm dlouhé, špičaté. Květenství je koncový hrozen, za plodu se výrazně prodlužuje; květní stopky jsou 0,3–4 mm dlouhé; květy jsou 4četné; kališní lístky jsou 0,5–0,7 mm dlouhé; korunní lístky jsou 0,6–1,1 mm dlouhé, bílé, vnější poněkud delší než vnitřní; tyčinky jsou většinou 4; semeník je svrchní. Plody jsou v obrysu eliptické, zploštělé šešulky asi 3 mm dlouhé a asi 2,5 mm široké, v horní části výrazně křídlaté.

Poznámka: Od podobné nahoprutky písečné (Teesdalia nudicaulis) se liší špičatými listovými úkrojky a většinou pouze 4 vyvinutými tyčinkami.

Teesdalia coronopifolia

Fotografováno dne 4. 6. 2018 (Francie, Korsika, Lozzi).