TEPHROSERIS AURANTIACA (Hoppen ex Willd.) Griseb. et Schenk – pastarček oranžový / popolavec oranžový

Syn.: Cineraria alpina All., Cineraria aurantiaca Hoppe ex Willd., Cineraria conformis Rochel, Cineraria fulva Steven, Senecio aurantiacus (Hoppe ex Willd.) Less., Senecio besserianus Minderova, Senecio integrifolius subsp. aurantiacus (Hoppe ex Willd.) Briq. et Cavill.
Česká jména: stařinec oranžový (Dostál 1989), starček oranžový, pastarček oranžový (Kubát 2002), pastarček oranžový, starček oranžový (Slavík et Štěpánková 2004), pastarček, stařinec, starček (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Tephroseris aurantiaca

Rozšíření: Centrum nevelkého areálu leží ve Východních Alpách a Západních Karpatech, zasahuje až do severních Čech, jižního Polska, západního Maďarska, Slovinska a do chorvatské části Istrie, také izolovaně do severozápadní Itálie.
V ČR je historicky znám z Českého středohoří, od Peruce, z Českého krasu a z okolí Zbraslavi, výskyt na Moravě (Třebíč a Litovelsko) je problematický. Na Slovensku se vyskytuje roztroušeně v karpatských pohořích a kotlinách od Javorníků až do okolí Košic, většina lokalit leží přibližně mezi Muráňskou planinou a Středním Pohornádím.

Ekologie: Roste na mezofilních loukách, skalnatých a křovinatých svazích, většinou na bazických podkladech, zejména na vápencích.

Tephroseris aurantiaca

Popis: Vytrvalá nebo víceletá bylina, dorůstá výšky 20–60 cm; lodyha je v mládí pavučinatá, později olysalá, pravidelně olistěná. Přízemní listy tvoří řídkou růžici, jsou křídlatě řapíkaté, jejich čepel je vejčitá až vejčitě kopinatá, 2,5–9(–11) cm dlouhá a 1,5–4(–4,5) cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná nebo jemně zubatá; vyšší lodyžní listy jsou obvykle přisedlé, kopinaté nebo obkopinaté. Květenství tvoří chocholík 3–10 úborů o průměru 1,7–3 cm; zákrovních listenů je 20–30, alespoň zčásti červenofialové; jazykovitých květů bývá 6–18, jsou samičí, s oranžovou nebo žlutooranžovou ligulou 1,4–2,4 cm dlouhou, někdy však mohou chybět; trubkovité jsou oboupohlavné, oranžové až hnědočervené. Nažky jsou vřetenovité, 3,3–4 mm dlouhé, odstále chlupaté; chmýr je asi 2krát delší než nažka.

Ohrožení a ochrana: V ČR patří k velmi vzácným druhům, dnes existuje asi již jen jediná populace. Proto je v červeném seznamu hodnocen jako kriticky ohrožený (C1t), ve stejné kategorii jej hodnotí i zákon (§1). Na Slovensku jej v červeném seznamu hodnotí jako potenciálně ohrožený (NT), chrání jej rovněž zákon. Chráněn je dále v Maďarsku.

Tephroseris aurantiaca
Tephroseris aurantiaca
Tephroseris aurantiaca

Fotografováno dne 1. 6. 2014 (Polsko, Pieniny, Trzy Korony).