Syn.: Cineraria alpestris Hoppe, Cineraria alpestris W. D. J. Koch, Cineraria clusiana Host, Cineraria crassifolia Kit., Cineraria degenerans Kit. ex Kanitz, Cineraria longifolia Jacq., Cineraria longifolia Besser, Cineraria nuda Kit., Cineraria ovirensis Koch, Senecio alpestris DC., Senecio brachychaetus DC., Senecio longifolius (Jacq.) Dalla Torre, Senecio ovirensis DC., Tephroseris alpestris Griseb. et Schenk, Tephroseris ovirensis B. Nord.
Česká jména: stařinec dlouholistý pravý (Dostál 1989), pastarček dlouholistý, starček dlouholistý (Slavík et Štěpánková 2004), pastarček, stařinec, starček (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Těžiště výskytu leží ve východních Alpách, pravděpodobně se vyskytuje pouze v Rakousku, jižním Bavorsku, Slovinsku a severovýchodní Itálii, přesahuje i do nejzápadnější části Maďarska a severního Chorvatska.
Ekologie: Provází světlé lesy, vysokobylinnou vegetaci v horských karech, potoční nivy, a to na různých geologických substrátech. Vystupuje až do nadmořské výšky přes 2500 m.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 20–60 cm, s olistěnou, v mládí pavučinatě chlupatou lodyhou s vtroušenými žlázkami. Přízemní listy jsou křídlatě řapíkaté, s čepelí vejčitou až kopinatou, na bázi klínovitou, hrubě zubatou, lodyžní listy jsou ouškaté. Květenství tvoří chocholík 3–15 úborů o průměru (2,5–)3–4 cm; zákrovních listenů je 21, jsou zelené, s tmavě purpurovou špičkou; jazykovité květy jsou samičí, se žlutou ligulou; trubkovité jsou oboupohlavné, rovněž žluté. Nažky jsou válcovité, 3–4 mm dlouhé, většinou lysé.
Poznámka: Dosti komplikovaný příbuzenský okruh, v jehož rámci se rozlišuje několik taxonů na úrovni drobných druhů nebo poddruhů. Většina z nich je rozšířena v Alpách. Nejblíže je příbuzný Tephroseris longifolia subsp. moravica, který se odlišuje méně chlupatými, v dospělosti hladkými lodyhami; velmi vzácný endemit Západních Karpat.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 10. 5. 2014 (Rakousko, Horní Rakousy, Pießling, Veichltal).