TEUCRIUM DIVARICATUM Sieber ex Heldr. – ožanka / hrdobarka

Syn.: Teucrium sieberi Čelak.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Teucrium divaricatum

Rozšíření: Východomediteránní druh, roste v Řecku (včetně ostrovů), v Turecku, dále na Kypru, v Sýrii, Libanonu a Jordánsku.

Ekologie: Provází kamenité travnaté a křovinaté svahy, macchii, zejména na vápenci. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 800 m.

Teucrium divaricatum

Popis: Polokeř vysoký 10–30(–50) cm; větvičky jsou přímé nebo vystoupavé, s dlouhými odstálými nebo kratšími kadeřavými, nazpět ohnutými chlupy. Listy jsou vstřícné, vejčité, (6–)10–25 mm dlouhá a (4–)8–15 mm široká, na okraji mělce vroubkovaná, s (3–)4(–5) páry zoubků. Květenství jsou oddálené lichopřesleny s 4–8 květy; listeny pod vyššími lichopřesleny jsou obvykle celokrajné; květy jsou krátce stopkaté; kalich je trubkovitě zvonkovitý, asi 8 mm dlouhý; koruna je asi 15 mm dlouhá, růžová nebo nachová, korunní trubka je 5–8 mm dlouhá, horní pysk je zakrnělý, dolní trojlaločný, horní postranní laloky jsou vejčitě kopinaté, postranní laloky jsou vejčité, prostřední lalok je vydutý; tyčinky jsou 4; semeník tvoří 2 srostlé plodolisty. Plody jsou obvejcovité, asi 2 mm dlouhé tvrdky.

Poznámka: Dosti proměnlivý druh, v areálu se rozlišuje několik subspecií. Představené rostliny zřejmě odpovídají poddruhu nominátnímu (Teucrium divaricatum subsp. divaricatum).

Teucrium divaricatum
Teucrium divaricatum
Teucrium divaricatum

Fotografoval Mário Duchoň, dne 15. 6. 2017 (Turecko, Antalya, údolí Gökdere).