Syn.: Andropogon ciliatus (L. f.) Thunb., Andropogon quadrivalvis L., Anthistiria barbata Desf., Anthistiria ciliata L. f., nom. illeg., Anthistiria ciliata Nees, Anthistiria scandens Roxb., Anthistiria semiberbis Nees, nom. inval., Themeda chinensis (A. Camus) S. L. Chen et T. D. Zhuang, Themeda ciliata (L. f.) Hack., Themeda dacruzii Birari, Themeda echinata A. Camus ex Keng, Themeda yuanmounensis S. L. Chen et T. D. Zhuang
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Dosti velký areál zahrnuje značnou část jižní Asie od Indie a Nepálu přes Barmu, Thajsko a Vietnam po jižní Čínu, dále roste v Indonésii a v severní Austrálii, kde je její původnost nejistá, stejně jako na jihovýchodě Arabského poloostrova.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché travnaté a křovinaté svahy v nadmořských výškách od 400 až do 2000 m.
Popis: Statná jednoletá tráva, stébla vyrůstají po 1–5, jsou přímá nebo na bázi kolénkatě vystoupavá, 0,5–2 m vysoká. Listové čepele jsou čárkovité, ploché nebo složené, až 30 cm dlouhé a 3–9 mm široké, lysé, na vrcholu náhle zúžené a špičaté; listové pochvy jsou lysé nebo na volných okrajích brvité; jazýček je asi 3 mm dlouhý. Květenství je bohatá lata 20–30 cm dlouhá, často převislá, klásky tvoří trojice podepřené kopinatým listenovým útvarem (toulcem) a 4 přisedlými sterilními klásky, které mají 2 kopinaté plevy 4,5–6 mm dlouhé, v horní polovině s tuhými brvami; jeden klásek v trojici je přisedlý, dvoukvětý, 4–4,5 mm dlouhý, a 2 klásky stopkaté, pouze se samčími květy; přisedlý klásek má na bázi květ sterilní a nahoře květ oboupohlavný, který je podepřený pluchou s osinou 3,5–4 cm dlouhou. Obilka je okoralá.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Hilal).