Syn.: Aethonia fruticosa D. Don, Crepis pectinata Lowe, Crepis succulenta Dryand. ex Aiton, Crepis tenuifolia Sol. et Banks ex Lowe, nom. illeg., Schmidtia anethifolia Rchb., Schmidtia fruticosa Moench, Tolpis fruticosa Schrank, Tolpis pectinata (Lowe) DC.
Česká jména: škardovka (Dostál 1950, Mareček 2001, Kubát 2002)
Slovenská jména: škardovka (Dostál 1950)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Makaronéský endemit, roste na Madeiře, ostrovech Desertas a na Azorských ostrovech.
Ekologie: Roste především na skalách, od útesů nad mořem až po horské polohy v nadmořských výškách do 1000(–1500) m.
Popis: Vytrvalý polokeř s dřevnatými bázemi větviček, dorůstá výšky 10–100 cm; větvičky mohou být přímé, vystoupavé až poléhavé, s hladkou borkou; krátké postranní větvičky nesou na konci růžice listů. Listy jsou podlouhlé až obkopinaté, 2–15 cm dlouhé a 0,5–6 cm široké, poněkud dužnaté, lysé nebo roztroušeně vlnatě vločkované, celokrajné, zubaté až peřenosečné, vzácněji až dvakrát peřenosečné, na každé straně s 2–7 zuby nebo laloky. Úbory tvoří vrcholíky; zákrov mívá 1–1,8 cm v průměru, je na bázi bíle plstnatý, tvoří jej 2–3 řady listenů, z nichž vnitřní jsou 5 cm dlouhé, delší než vnější, bíle plstnaté podél blanitého okraje; květy jsou 0,8–1,4 cm dlouhé, žluté, na vnější straně liguly s olivově zeleným proužkem. Nažky v úboru jsou všechny stejné, válcovité, 1,5–1,9 mm dlouhé, tmavohnědé až černé, lysé; chmýr je 0,9–1,5(–1,9) cm dlouhý.
Poznámka: Na Madeiře rostou tři druhy rodu Tolpis, z nich jednoletá Tolpis barbata sem přesahuje ze Středozemí, zatímco Tolpis macrorhiza je endemitem ostrova; nemá polokřovitý charakter.
Fotografoval Radim Cibulka, dne 21. 9. 2019 (Portugalsko, Madeira).