Syn.: Setcreasea jaumavensis Matuda, Setcreasea lanceolata Faruqi, Mehra et Celarier, Setcreasea pallida Rose, Setcreasea purpurea Boom, Tradescantia purpurea Boom
Česká jména: podeňka (Mareček 2001)
Čeleď: Commelinaceae Mirb. – křížatkovité
Rozšíření: Pochází ze Střední Ameriky, kde se vyskytuje v pásu od severovýchodomexického státu Tamaulipas až po Nikaraguu, leč v jižní části tohoto areálu je již původnost tohoto druhu poněkud nejistá. Pěstuje se v mnoha subtropických a tropických oblastech světa jako okrasná rostlina, snadno zplaňuje, takže se druhotně objevuje na jihovýchodě USA, v Karibiku i mnoha částech Jižní Ameriky. Tento druh se však zabydlel též na východní polokouli, kde jej najdeme v Makaronésii, Mediteránu i východní tropické Africe, šíří se jižní a jihovýchodní Asii až do Austrálie, na Nový Zéland i Havajské ostrovy. Jeho šíření může mít v příhodných podmínkách až invazivní charakter.
Ekologie: Ve své domovině roste na skalnatých stanovištích v opadavých lesích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 600 m, častý je rovněž v okolí lidských sídel, na starých zdech, skládkách a rumištích.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, až 40 cm dlouhou, výrazně nafialověle naběhlou, lysou. Listy jsou přisedlé, pochvaté, podlouhle eliptické až podlouhle kopinaté, (4–)7–15 cm dlouhé a 1,5–3,5 cm široké, poněkud dužnaté, po okraji brvité, na vrcholu špičaté, lysé či olysalé, šedozelené, načervenalé až skoro fialové. Květenství je terminální nebo i axilární, dlouze stopkaté, listeny jsou 2, listům podobné, vejčité, zašpičatělé; květy jsou skoro přisedlé, kališní lístky jsou volné, 7–10 mm dlouhé, chlupaté; korunní lístky jsou 15–20 mm dlouhé, růžové, vzácně i bílé; nitky tyčinek jsou chlupaté. Plodem je lysá tobolka, 4–5 mm dlouhá.
Využití: V klimatických podmínkách střední Evropy je nutné tuto podeňku chránit před mrazy. Lze ji snadno pěstovat jako pokojovou rostlinu, v kultuře se objevuje v několika kultivarech.
Fotografováno dne 3. 7. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal).