Syn.: Tragopogon pratensis subsp. orientalis (L.) Čelak., Tragopogon revolutus Schweigger, Tragopogon undulatus Jacq., Tragopogon pubescens Kit., Tragopogon rumelicus Velen.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Tragopogon orientalis
Rozšíření: Od jihovýchodní Francie a Švýcarska přes střední a východní Evropu až po Bajkal, na jihu po Kavkaz, Pákistán a severní Indii. Zavlečena také do Severní Ameriky. U nás se vyskytuje zejména v teplejších oblastech, od nížin po vrchoviny.
Ekologie: Kozí brada východní roste na mezích, stráních, loukách, rumištích, okrajích cest nebo lesních lemech. Nejčastěji ji najdeme na slunných stanovištích a hlinitých až štěrkovitých, mírně vlhkých až vysychavých půdách spíše bohatších na živiny. Kvete od května do srpna.
Popis: Dvouletá nebo víceletá, 30–80 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, jednoduchá i větvená, oblá, ztlustlá pouze těsně pod zákrovem, jinak výrazně užší. Listy střídavé, přisedlé, čárkovité až kopinaté, u báze 7–25 mm široké, velmi drobně pilovitě zubaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci lodyhy nebo větví, mají 5–8 cm v průměru, skládají se jazykovitých květů, trubkovité květy chybí. Zákrovní listeny kopinaté, kratší než liguly okrajových květů. Květy zlatožluté až světle oranžově žluté, ligula na vrcholu 5zubá. Prašníkové trubičky jsou v horní části podélně hnědočerně proužkované, jinak světle žluté. Plodem je nažka.
Tragopogon orientalisTragopogon orientalis
Fotografováno dne 21. 8. 2004 (Rakousko, Raxalpe).