Syn.: Trillium hugeri f. flavum Peattie, Trillium sessile f. luteum (Muhl.) Peattie, Trillium sessile var. luteum Muhl., Trillium underwoodii var. luteum (Muhl.) J. F. Macbr., Trillium viride var. luteum (Muhl.) Gleason
Česká jména: trojatek (Presl 1846), trojčetka (Sekerka 2013)
Čeleď: Melanthiaceae Batsch – kýchavicovité
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje s v Appalačském pohoří, na pomezí amerických států Tennessee a Severní Karolína, zasahuje i na jihovýchod Kentucky a na sever státu Georgia.
Ekologie: Roste v opadavých lesích, na skalnatých březích vodních toků, v lesních světlinách a lesních lemech, na vápencovém podkladu, v nadmořských výškách zhruba od 200 do 400 m. Kvete od dubna do května.
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým horizontálně uloženým oddenkem. Stonky vyrůstají po 1–4, v průřezu jsou okrouhlé, 15–40 cm vysoké, lysé. Listům podobné listeny rostou v trojčetných přeslenech, jsou přisedlé, široce eliptické až široce vejčité, 65–170 mm dlouhé a 65–98 mm široké, na vrcholu zašpičatělé, zelené, skvrnité. Květ je vzpřímený, vonný; 3 kališní lístky jsou kopinaté až obkopinaté, ploché, rozložené, zelené, 22–47 mm dlouhé a 8–9 mm široké, celokrajné; 3 korunní lístky jsou vzpřímené, eliptické až kopinaté či obkopinaté, 34–66 mm dlouhé a 10–20 mm široké, zelenožluté až citrónově žluté, rovné, klínovité (nikoli nehetnaté) celokrajné, zašpičatělé; tyčinky jsou vzpřímené, 11–18 mm dlouhé, nitky jsou nanejvýše 2 mm dlouhé, zelenobílé, prašníky jsou žluté, 9–16 mm dlouhé. Plodem je nazelenalá vejcovitá bobule.
Poznámka: Bývá pěstován i v evropských zahradách, vysazuje se do přistíněných partií zahrad.
Fotografováno dne 25. 4. 2014 (rostliny pocházejí z kultury – Česko, Čechy).