Syn.: Hegemone lilacina (Bunge) Bunge ex Ledeb.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Hory Střední Asie, vyskytuje se v oblasti od Altaje až po pohoří Ťan-šan, od jihu ruské Sibiře přes východní Kazachstán až do Kyrgyzstánu a západočínského Sin-ťiangu.
Ekologie: Roste na horských travnatých svazích, vlhkých loukách, na březích vodních toků, při okrajích sněhových polí i v lesních lemech, v nadmořské výšce zhruba od 2200 až do 3500 m. Kvete od července do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 10–20 cm, v době plodu až 35 cm dlouhou. Přízemní listy v počtu 3–6, jejich řapík je 4–7 cm dlouhý, čepel je v obrysu skoro okrouhlá až pentagonální, 1,8–2,5 cm dlouhá a 2,8–4 cm široká, na bázi srdčitá, trojčetná, střední úkrojek je trojlaločný, s několika zuby, postranní úkrojky jsou nerovnoměrně dvoulaločné; lodyžní listy jsou krátce řapíkaté nebo skoro přisedlé, menší než listy přízemní. Květy jsou terminální, jednotlivé, dosahují průměru 25–35 mm; kališních lístků je 15–18, jsou eliptické až obvejčité, 12–16 mm dlouhé, namodralé až nafialovělé, jen zřídka bílé s modrými žilkami, na vrcholu zaokrouhlené, jen někdy špičaté; korunních lístků je zhruba 8, jsou čárkovité, kratší než tyčinky, 5–6 mm dlouhé a jen 1,2–1,5 mm široké. Plody jsou měchýřky, zhruba 12 mm dlouhé.
Fotografováno v červenci 1988 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, Kyrgyzský Alatau, údolní systém Alamedin).